୯ ନଭେମ୍ବରରୁ ବଜାରର ସମୟ ବଢ଼େଇଲା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ , ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ସମୟ ।

Reserve Bank extended market time from November 9 know new timing here

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୋମବାରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଋଣ ବଜାରର ସହ ମୁଦ୍ରା ବଜାରରେ କାରବାର ସମୟ ୯ ନଭେମ୍ବରରୁ ବଢେଇବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଦେଶ ଲକଡାଉନରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବାହାରକୁ ଆସିବାର ଦେଖି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

Google

କୋଭିଡ ୧୯ ମହାମାରୀ ସହ ଜଡିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦେଖି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବଜାରର ସୌଦାର ସମୟ ୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରୁ କମେଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ବଜାର ଖୋଲିବାର ସମୟ ୯ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପ୍ରାତଃ ୧୦ କରିଥିଲେ ଓ ବନ୍ଦ ହେବାର ସମୟ ଖରାବେଳେ ୨ ଟା କରିଦେଇଥିଲେ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ତଥା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଥଇଥାନ ହେବା ପରେ ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ପୁନଃସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ”

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ୯ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଅଧିକାଂଶ ବଜାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି କରି ରାତି ୩:୩୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । “ସରକାରୀ ସିକ୍ୟୁରିଟିରେ ରେପୋ ମାର୍କେଟ” ମାମଲାରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ସକାଳ ୧୦ ଟାରୁ ରାତି ୨:୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ “ସରକାରୀ ସିକ୍ୟୁରିଟିରେ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ରେପୋ” ବ୍ୟବସାୟ ସକାଳ ୧୦ ଟାରୁ ୩ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ ।

Googleରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ବଜାରର ଖୋଲିବା ସମୟ ୯ ଟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୦ ଟା ରହିବ । ବାଣିଜ୍ୟିକ ଫର୍ମ ଏବଂ ଜମା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ କାରବାର, କର୍ପୋରେଟ୍ ବଣ୍ଡରେ ରେପୋ କାରବାର, ସରକାରୀ ସିକ୍ୟୁରିଟି, ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା, ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା, ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଡେରିଭେଟିଭ୍, ଟଙ୍କାର ସୁଧ ହାର ଡେରିଭେଟିଭ୍ ଏବଂ ‘କଲ, ନୋଟିସ୍, ଟର୍ମ ମନି’ ସକାଳ ୧୦ ରୁ ରାତି ୩.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *