ଖୁସି ଖବର ଆସିଗଲା କରୋନା ଭାକସିନ୍, ସଫଳ ହେଲା ମାନବ ପରୀକ୍ଷା । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର ।

ଖୁସି ଖବର ଆସିଗଲା କରୋନା ଭାକସିନ୍, ସଫଳ ହେଲା ମାନବ ପରୀକ୍ଷା । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର, Russia first Country Successfully complete human trail of corona vaccine, Corona Vaccine, Covid-19, Nitidina, India, Odisha

କରୋନା ଭାଇରସ୍ COVID-19 ଟିକା ମାନବ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ସମାପ୍ତ କରିବାରେ ଋଷିଆ ପ୍ରଥମ ଦେଶ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ COVID-19 ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଋଷିଆ ସେଚେନୋଭ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନବଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟିକା ଉପରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫଳତାର ସହ ସମାପ୍ତ କରିଛି ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ରବିବାର (ଜୁଲାଇ ୧୨, ୨୦୨୦) ରେ କହିଛି ।

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର ଆଞ୍ଚଳିକ ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାଡିମ୍ ତାରାସୋଭ୍, ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍ ସମ୍ବାଦକୁ ଖବରକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ।

ତାରାସୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେଚେନୋଭ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରୋନାଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଟିକା ସ୍ୱେଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳତାର ସହ ସମାପ୍ତ କରିଛି ।

Russia first nation to successfully complete human trials of coronavirus COVID-19 vaccine
Google

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଜୁନ୍ ୧୮ ରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଦଳ ବୁଧବାର ଦିନ ଏବଂ ଦ୍ୱତୀୟ ଜୁଲାଇ ୨୦ ରେ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବେ । ଏହି ଟିକା ଋଷିଆ ଗାମାଲାଇ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଏପିଡେମୋଲୋଜି ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଋଷିଆ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପୂର୍ବ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଏପିଡେମୋଲୋଜି ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜି ପାଇଁ ଗାମାଲାଇ ନ୍ୟାସନାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ସ୍ୱେଛାସେବୀମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରତି ଟିକା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବା ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରୁଛନ୍ତି ।

ସେଚେନୋଭ ୟୁନିଭରସିଟିର ମେଡିକାଲ ପାରାସିଟୋଲୋଜି, ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଏବଂ ଭେକ୍ଟର-ବୋର୍ନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅନ୍ୟ ଔଷଧ ଅପେକ୍ଷା ନିରାପତ୍ତା ସହିତ ଏହି ଟିକା ର ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ।

ଏହା ସହିତ ଋଷିଆ ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇପାରିଛି ଯାହାକି COVID-19 ଟିକା ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଛି ଏବଂ ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ।

ତେବେ ଏହି ଟିକା କେବେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉତ୍ପାଦନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଉ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରମୁଖ ପରୀକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ଅତି କମରେ ୨୧ ଟି ଟିକା ଅଛି ।
Corona Vaccines Tracking
The Indian Express

ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩,୨୪୫,୧୫୮ ଏବଂ ୧,୩୪,୭୬୪ ଥିବାବେଳେ ବ୍ରାଜିଲରେ ୧,୮୩୯,୮୫୦ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ୭୧,୪୬୯ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ଛଅ ମାସରୁ ଅଧିକ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ପରେ, ଯାହା ୧୨ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୫,୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟିକା ର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳତାର ସହିତ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *