ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏହି ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚର ପୁନଃପ୍ରସାରଣ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି,ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ।

ଯେବେ ଆପଣ ୧୦୦ ଶତକ ଓ ୩୪,୦୦୦ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରନ କରିଥିବେ ତ ଆପଣ କେଉଁଟିକୁ ନିଜର ସବୁଠୁ ଭଲ ପାଳି ବାଛିବେ? ଯେତେବେଳେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଗଲା ତେବେ ସେ କହିଲେ କି ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ତିନୋଟି ପାଳି ଏପରି ଅଟେ, ଯାହାର ହାଇଲାଇଟସ୍ ଦେଖିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗେ ଏବଂ ସତରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଗୁଡିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଟେ।

Google

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ୧୦୦ ଶତକ ଏବଂ ୩୪,୦୦୦ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରନ କରିଥିବେ ତ ଆପଣ କେଉଁଟିକୁ ନିଜର ସବୁଠୁ ଭଲ ପାଳି ବାଛିବେ? ଯେତେବେଳେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଗଲା ତେବେ ସେ କହିଲେ କି ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ତିନୋଟି ପାଳି ଏପରି ଅଟେ, ଯାହାର ହାଇଲାଇଟସ୍ ଦେଖିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗେ।ତେନ୍ଦୁଲକର ଯଦିଓ, ପ୍ରଥମେ କେତେଥର ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା କରିସାରିଛନ୍ତି କି କେଉଁ ପାଳି ତାଙ୍କର ନିକଟତମ ଅଟେ। ସେ କହିଲେ କି ପର୍ଥରେ ୧୯୯୨ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୧୧୪ ରନର ପାଳି ତାଙ୍କୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ଦେଇଥିଲା। ୨୦୦୮ରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ବିରୁଦ୍ଧରେ ନୂଆ ୧୦୮ ରନର ପାଳି ବି ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ,କାରଣ ଏହି ମ୍ୟାଚ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୧୯୯୯ର ବିଶ୍ୱ କପରେ କେନିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୧୪୦ ରନର ପାଳି ମୋ ପାଇଁ ବହୁତ ଖାସ ଥିଲା, କାହିଁକିନା ମୋର ବାପାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେ ମୋର କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠୁ ଆବେଗପ୍ରବଣ ସମୟ ଥିଲା, ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡେଜର୍ଟ ଷ୍ଟର୍ମ ,୧୯୯୮ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୨ଟି ଶତକ, ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୨୦୦୩ ବିଶ୍ୱ କପରେ ୯୮ ରନର ପାଳି ହାଇଲାଇଟ ଅଟେ। ୧୯୯୮ ଏପ୍ରିଲରେ ତେନ୍ଦୁଲକର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଗାତାର ୨ଟି ଶତକ ଲଗାଇଥିଲେ। ତେନ୍ଦୁଲକର ୧୪୩ ରନ କରିଥିଲେ,କିନ୍ତୁ ଏହା ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇନଥିଲା।

Google

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଫାଇନାଲରେ ଦଳର ସ୍ଥାନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଶତକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନରେ ସାରଜାହରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ତେନ୍ଦୁଲକର କୋକାକୋଲା କପରେ ୧୩୪ ରନର ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ ।ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପରେ ବିଶ୍ୱ କପରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନର ମୁକାବିଲା ଥିଲା। ଏଥିରେ ତେନ୍ଦୁଲକର ଭଲ ୯୮ ରନର ପାଳି ଖେଳିଥିଲେ। ଭାରତ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଜିତି ବିଶ୍ୱ କପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସବୁ ଥର ହରାଇବାର ରେକର୍ଡ ବଜାଇ ରଖିଲା।

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୟୁଟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରେ କହିଲେ,”ସାରଜାହରେ ୧୮୯୮ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା ସେମିଫାଇନାଲ ଓ ଫାଇନାଲ। ଆମକୁ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍କୋର ବନେଇବାର ଥିଲା”।ସେ କହିଲେ,”ଯଦି ଆଉ କୌଣସି ମ୍ୟାଚକୁ ମନେ ପକାଇବାର ଅଛି ତାହାଲେ ମୁଁ ୨୦୦୩ ବିଶ୍ୱ କପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମ୍ୟାଚକୁ ମନେ ପକେଇବାକୁ ଚାହିଁବି।”

Google

ତେନ୍ଦୁଲକର ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଜ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରସ୍ତକୁ ମନେ ପକାଇ କହିଲେ,”ମୋ ବୟସ ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୬ ବର୍ଷ ଥିଲା। ଏହା ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବରର କଥା ଅଟେ।ପାକିସ୍ତାନର କିଛି ଭାଗରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଥଣ୍ଡା ଥିଲା। ଆମେ କିଛି ଉତ୍ତପ୍ତ ଜିନିଷମାନ କ୍ରୟ କରିଥିଲୁ। ଆମେ ବହୁତ ଖାଇଲୁ। ମୁଁ ସେହି ସମୟରେ ଉନ୍ନତି କରୁଥିଲି। ମୁଁ ସବୁ ଟେବଲରେ ଖାଉଥିଲି। ଯେବେ ମୁଁ ଫେରି ଆସିଲି ତେବେ ମୁଁ ଦେଖିଲି କି ମୋ ପରିବାରର ଲୋକ ମୋ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଖୁସି ଥିଲେ।”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *