୧୯୮୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସଚିନ ଯୁଗ । ଆଜି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ୩୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କରିଥିଲେ କ୍ରିକେଟରେ ଡେବ୍ୟୁ ।

Sachin Tendulkar made his debut On this day in Test cricket 31 years ago, Sachin Tendulkar, Cricket, Indian Cricket, Nitidina

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ । ସଚିନଙ୍କ ରେକର୍ଡ କେବଳ ODI ରେ ନୁହେଁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ କରିବାର ରେକର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

On this day in 1989, Sachin Tendulkar made his debut in international  cricket | Sachin Tendulkar Debut: आज ही के दिन 1989 में, सचिन तेंदुलकर ने  अंतरराष्ट्रीय क्रिकेट में किया था डेब्यू -
Google

ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏହି ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୫ ନଭେମ୍ବର ୧୯୮୯ ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ସେ ନିଜ ବ୍ୟାଟିଂ ସହ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସଚିନ୍ କରାଚିର ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ସହ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହି ଦିନ ସଚିନ୍ଙ୍କ ସହ ସଲିଲ ଆଙ୍କୋଲା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ।

ତେବେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ସଚିନ ମାତ୍ର ୧୫ ରନ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଖେଳାଳି ୱାକର ୟୁନିସଙ୍କ ବଲରେ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍ ଡ୍ର ଥିଲା ତେଣୁ ସଚିନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ନାହିଁ ।

ଏହା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଯେ ୧୫ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୩ ରେ ସଚିନ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପଡିଆରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ । ସେ ନିଜ ଜନ୍ମ ମୁମ୍ବାଇର ୱାନକେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ସଚିନ ୭୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସଚିନଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳି ନଥିଲା । ଭାରତ ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ଏକ ଇନିଂସ ଏବଂ ୧୨୬ ରନରେ ଜିତିଥିଲା ।

Virat Kohli thanks 'cricketing inspiration' Sachin Tendulkar for memories |  Sports News,The Indian Express
Google

ବିସିସିଆଇ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛି, “ଏହି ଦିନ -୧୯୮୯ ରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ । ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଏହି ମହାନ ଖେଳାଳି ଭାରତ ପାଇଁ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ”

ସଚିନ ଭାରତ ପାଇଁ ୨୦୦ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ୪୬୩ ଟି ODI ଖେଳିଛନ୍ତି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୧୦୦ ଶତକ ରହିଛି । ODI ରେ ସେ ୪୯ ଶତକ ହାସଲ କରି ୧୮,୪୨୬ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ସେ ଟେଷ୍ଟରେ ୧୫,୯୨୨ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୫୧ ଶତକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେ ୨୦୦୬ ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.