“ସ୍କାମ ୧୯୯୨-ଦ ହର୍ଷଦ ମେହେତା ଷ୍ଟୋରି”, କିପରି ହେଉଥିଲା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ।

“ସ୍କାମ ୧୯୯୨-ଦ ହର୍ଷଦ ମେହେତା ଷ୍ଟୋରି ନିର୍ଦେଶକ ହଂସଲ ମେହେତା ୱେବସିରିଜ ନେଇକି ଆସୁଛନ୍ତି । Sony liv ସ୍କାମ ୧୯୯୨ ଟିଜର ଗଲାଣି,ଏହାର ପୁରା କାହାଣୀ ଦେବାଶିଷ ବସୁ ଓ ସୁଚେତା ଦଲାଲଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଲେଖାଯାଇଥିବା ବହି “ଦି ସ୍କାମ” ଉପରେ ଆଧାରିତ।ଏହି ୱେବସିରିଜରେ ହର୍ଷଦ ମେହେତା କିପରି ୪୦୦୦କୋଟିର ଠକେଇ କରିଛନ୍ତି ଓ ମାର୍କେଟ ହଲେଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ହର୍ଷଦ ମେହେତା ଶକ୍ତି କଥା ଏହି ଠାରୁ ଅନୁମାନ କରିହେବ କି ପତ୍ରକାର ମାନେ ତାଙ୍କ ନାମ ଶୁଣିକି ହିଁ ଡରିଯାଉଥିଲେ। ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟର ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ଓ ବିଗ ବ୍ଲୁ ବି କୁହାଯାଉଥିଲା।ତାଙ୍କ କାହାଣୀବି ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଆଖପାଖରେ ବୁଲୁଛି।ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି ହୋଇଥାଏ ସେହି ଠକେଇ।

Google
କିପରି କରିଥିଲେ ଆରମ୍ଭ:-

ଦି ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ଵାରା ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ହୋଇଥାଏ। ୧୯୮୧ରେ ତାଙ୍କୁ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ଭଲ ଲାଗିଲା ଓ ସେ ଚାକିରୀ ଛାଡିଦେଲେ ଓ ବ୍ରୋକରେଜ ଫର୍ମରେ ଜଏନ କଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଗ୍ରୋ ମୋର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଅସେଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀର ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ ଓ ଵଂବଇ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ମେମ୍ବରସିପ ନେଇଗଲେ। ହର୍ଷତ ମେହେତା ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲେ କି ସେ ଯେଉଁ ଜିନିଷକୁ ହାତ ଲଗାଉଥିଲେ ତାହା ସୁନା ହେଇଯାଉଥିଲା।

କିପରି ହେଉଥିଲା ଠକେଇ:-

ସୁଚେତା ଦଲାଲ ନିଜ ବହିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ହର୍ଷତ ମେହେତା କୌଣସି ପ୍ରକାର ଗୋଳମାଳ କରୁଥିଲା ଓ ଠକେଇ କରୁଥିଲା। ସେ ଆରଏଫ ଜରିଆରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଫଂଣ୍ଡ ନେଉଥିଲେ। ଆରଏଫ ଶର୍ଟ ଟର୍ମ ଲୋନ ହୋଇଥାଏ।ଏହି ଲୋନ ସେ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ନେଉଥିଲେ। ଏଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସରକାରୀ ବଣ୍ଡ କୁ ଜମାରଖି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଧାର ଆକାରରେ ଦେଇଥାଏ ଯାହାକୁ ପୁଣି କିଣା ଯାଇପାରେ।ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପ୍ରକୃତ ବଣ୍ଡ ନେବା ଦେବା ହୋଇନଥାଏ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଯେବେ ଗୈସ ଭଳି ହୋଇଥାଏ ସେବେ ସେ ନୋଟିସ ଜାରିକରିଥାଏ। ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯେବେ ନେବା ଦେବା ହୋଇଥାଏ ସେବେ ହର୍ଷତ ମେହେତା ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ। ତାହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପଇସାରେ ଗଡ଼ବଡ଼ କରିଦେଇଥାଏ। ଏହିପରି ସେ ମାର୍କେଟରେ ପଇସା ଲଗାଇ ଏପରି କାମରେ ଆସୁଥିଲା।

Google
ୱେବସିରିଜରେ କାହାଣୀର ମୁଖ୍ୟ ଖେଳାଳି:-

କେତନ ପାରଖେ ହର୍ଷତ ମେହେତା ପରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଠକେଇ କରୁଥିଲା। ପ୍ରଣବ ସେଠ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ପୂର୍ଵ ଷ୍ଟକ ନେଇକି ଆସିଥାଏ। ବର୍ଷ ୨୦୧୮ରେ ସେୟାର ମାର୍କେଟରେ ଠକେଇ ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷର ସଜା ଦିଆଯାଇଥାଏ।ଭୂଷଣ ବା ଚିରାଗ ବୋହରା ଉପରେ ଖାସ କରି ଆଧାରିତ ଅଟେ।ଭୂଷଣ ଭଟର ଚରିତ୍ର କରୁଥିବା ଚରିତ୍ର କୌଣସି ବାସ୍ତବିକ ଚରିତ୍ର ନୁହେଁ। ଏହା ଏକ କାଳ୍ପନିକ ଚରିତ୍ର ଅଟେ।

ମନୁ ମୁଦ୍ରାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଚରିତ୍ର ସତୀଶ କୌସିକ କରୁଥିଲେ । ଯିଏକି ଜଣେ ବହୁତ ଚାଲାଖି ମାର୍କେଟ ଅପରେଟର ଅଟେ ମୁମ୍ବାଇ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ରେ କଲ ଡ଼ିଟେଲର ନେତୃତ୍ୱ କରିଥାଏ। ରାକେଶ ଝୁନଝୁନଵାଲା ହର୍ଷତ ମେହେତା ଦି ବିଗ ବ୍ଲୁ ପଦ ସମ୍ଭାଳିବା ଵାଲା ବ୍ୟକ୍ତି ରାକେଶଙ୍କ ଭୂମିକା କରୁଛନ୍ତି। ମହେଶ୍ବରୀ କୋମିକ ଅଭିନେତା ପରେସ ସୁପରମାର୍କେଟ ଚେନ ଡାର୍ଟ ସଂସ୍ଥାପକ ରାଧାକିସନ ଦାମିନି ଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରସଙ୍ଗୀତ ଅଟେ।

ହର୍ଷଦ ମେହେତାଙ୍କ ରୋଲ ପ୍ରତୀକ ଗାନ୍ଧୀ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ଏପରି ଅଭିନେତା ଯାହାକୁ ସେ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ କରିଛନ୍ତି। ହର୍ଷଦ ମେହେତା ଏକ ଏପରି ଲୋକ ଥିଲେ ଯିଏକି ନିଜ କଥାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ କରିଦେଉଥିଲେ।

ୱେବସିରିଜରେ ସୁଚେତା ଦଲାଲଙ୍କ ରୋଲ ଶ୍ରେୟ ଧନବନ୍ତରି ସୁନ୍ଦର ଭାବେ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚରିତ୍ରକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ କରିବା ପି ଶ୍ରେୟା କୌଣସି କମି ଛାଡ଼ି ନାହାଁନ୍ତି।

କେ.ମାଧବନଙ୍କ ଚରିତ୍ର ରଜତ କପୁର କରିଛନ୍ତି। ଫଟୋରେ ଆପଣ ରିୟଲ ଲାଇଫ ଓ ରିଲ ଲାଇଫ ଫଟୋ ଦେଖିପାରୁଥିବେ।

ରାକେଶ ଝୁନଝୁନଙ୍କ ଚରିତ୍ର ବିବେକ ଦେବ କରିଛନ୍ତି। ପଲରିସ ଗତ୍ରା ଦ୍ଵାରା ରାଧା-କୃଷ୍ଣ ଦମାନି ଓ ରାଜୁ ଚାଟିଷ୍ଟି ଙ୍କ ଚରିତ୍ର ବରୁଣ କୁଲକର୍ଣ୍ଣି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ୱେବସିରିଜରେ ଚନ୍ଦ୍ରାସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଯିଏ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ କାର୍ତିକ କୃଷ୍ଣନ ଅଟେ। ସେ ଏହି ଚରିତ୍ରକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ କରିଛନ୍ତି।

ସେଣ୍ଟ୍ରଲ ଟିମର ସବୁ ଚରିତ୍ର ନିଖିଲ ଦିବେଦୀ ସାବାଦ ଖାନ ପ୍ଲେ କରିଛନ୍ତି।

ଫଟୋରେ ଆପଣ ଦେଖିପାରୁଥିବେ କି ମନୋହର ଫିରବାନେଙ୍କ ଚରିତ୍ର ବହୁତ ମିଶୁଛି। ମନୋହର ଫିରବାନେଙ୍କ ଚରିତ୍ର ୱେବସିରିଜରେ କେ.କେ. ରାଇନା କରିଛନ୍ତି।

ଭେକିଟାରମନାନଙ୍କ ଚରିତ୍ର ୱେବସିରିଜରେ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ମହାଦେବ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଆପଣ ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ଓ ନାଟକରେ ଦେଖିଥିବେ।

Google

ୱେବସିରିଜରେ ରାମ ଜେଠମଲାନିଙ୍କ ଚରିତ୍ର ମିଥିଲେସ ଚତ୍ରୁବେଦୀ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିନୟ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ କେହି ପଛରେ ପକାଇ ପାରିବେନି। ଅନେକ ପୁରୁଣା ଫିଲ୍ମ ଓ ନାଟକରେ ସେ ନିଜ ସୁନ୍ଦର ଅଭିନୟ ଦ୍ଵାରା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ଏବେ ଯଦି ଆମେ ହର୍ଷଦ ମେହେତାଙ୍କ ପରିବାର କଥା କହିବା ତ ଏଥିରେ ଜ୍ୟୋତି ମେହେତାଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଅଞ୍ଜଳି କରିଛନ୍ତି। ଅଶ୍ୱିନୀ ମେହେତାଙ୍କ ଚରିତ୍ର ହେମନ୍ତ ଖେର କରିଛନ୍ତି। ରସିଲାବେନ ମେହେତାଙ୍କ ଚରିତ୍ର କୁମକୁମ ଦାସ କରିଛନ୍ତି। ଫଟୋରେ ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଦେଖିପାରୁଥିବେ।

ଦି ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରେ ରାଜଦିପ ସରଦେଶାଇଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଭରଦ ଜଗତିନାନୀ ଓ ଦେବାଶିଷ ବସୁଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଫେସଲ ରସିଦ କରିଥିଲେ। ଏହା ଛଡା ଆରକେ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଆସିକ ଅଲି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୱେବସିରିଜରେ ସମସ୍ତେ ସୁନ୍ଦର ଅଭିନୟ କରୁଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *