ସ୍କୁଲ, ସିନେମା ହଲ, ସ୍ୱିମିଙ୍ଗ ପୁଲ ସହ କାଲି ଠାରୁ କଣ କଣ ଖୋଲୁଛି ଜାଣନ୍ତୁ, ଦେଖନ୍ତୁ ପୁରା ଲିଷ୍ଟ ।

କୋରନାର ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦେଖି ସାରା ଭାରତରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ତାରିଖରେ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା।ଲାକଡାଉନରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପାଇଁ ଅନଲକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଦେଶ ଏହି ମାସର ପ୍ରଥମ ତାରିଖରୁ ୫ମ ଚରଣରେ ପହଞ୍ଚି ଗଲା।ଏଥିରେ ସ୍କୁଲ,ସ୍ୱିମିଙ୍ଗ ପୁଲ,ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ,ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ,ସିନେମା ହଲକୁ କାଲି ମନେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ତାରିଖରେ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ହେଲେ ଏସଓପିର ପାଳନ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ। ରାଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟାପୀ ଅନଲକର ୫ମ ଚରଣରେ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ଏହି ଜାଗାକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ତାରିଖରେ ପୁଣି ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ସ୍କୁଲକୁ ଆଂଶିକ ଭାବେ ଖୋଲିଦିଆଯାଇଥିଲା।

Google

ଅନଲକ ୫ ରେ କାଲି ଠାରୁ ଏହି ଜାଗା ଗୁଡିକୁ ଖୋଲିବାକୁ ଦିଆଯାଇଛି ଅନୁମତି:-

ସ୍କୁଲ:-କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍କୁଲକୁ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିବ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ତିମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେବେ। ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି।ପଞ୍ଜାବ ,ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ସ୍କୁଲକୁ ପୁନଶ୍ଚ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।ପଞ୍ଜାବରେ ୧୫ ଅକ୍ଟୋବର ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୯ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସ୍କୁଲକୁ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଦେଶାନିର୍ଦେଶ ଅନଲାଇନ/ଦୁରସ୍ଥ ଶିକ୍ଷା ,ମାତା ପିତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ହେବା ଲିଖିତଅନୁମତି,ପାଳିରେ କକ୍ଷାଗୁଡିକ,ଉପସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର,ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ସିନେମା ହଲ/ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ:- ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ବସିବା ଦ୍ଵାରା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶାରୀରିକ କଷ୍ଟ ଦୁର ହେବା ସହ ଅଧା କ୍ଷମତା ସହ ଏହାକୁ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି।ମେଟ୍ରୋ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ସିଟ ଉପରେ ନ ବସିବାକୁ ହେବ ତାହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ। ଟିକେଟ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହାସହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିମାଣର ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବ। ଭିଡ଼ ନ ହେବା ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ଟିକେଟ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ହଲରେ କେବଳ ପ୍ୟାକିଂ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ନେବାର ଅନୁମତି ମିଳିବ।

Google

ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ:- ଏଠାକୁ ବାରମ୍ବାର ସମ୍ପର୍କରେ ଆସୁଥିବା ପୃଷ୍ଠ,ଖୋଲା ଯାଗା,କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ର ଲଗାତାର ଭାବରେ ସଫା କରିବାକୁ ହେବ। ପାର୍କ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଦିନରେ ବନ୍ଦ ହେବା ଆଗରୁ ସଫା ସୁତୁରା କରିବାକୁ ହେବ। ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ମଝିରେ ମଧ୍ୟରେ ସଫା କରିବାକୁ ହେବ। ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ମୁହଁର ମାସ୍କ ଏବଂ କଭର ଫୋପାଡିବା ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା କଭର କରାଯାଇଥିବା ଡବା ଥିବା ଦରକାର। ଏହା ଛଡା,ଏହି ପାର୍କରେ ସ୍ୱିମିଙ୍ଗ ପୁଲ ବନ୍ଦ ରହିବ।ଏହା ଛଡ଼ା,ପାର୍କ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରିସରର ଭିତରେ ଏବଂ ବାହାରେ ଲାଇନର ଵ୍ୟଵସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଭିଡ଼ରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଅନଲାଇନ ବୁକିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଉତ୍ସଚାହିତ କରିବା ଦରକାର।

Google

ସ୍ୱିମିଙ୍ଗ ପୁଲ:-ଖେଳ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ଦ୍ୱାରା ଚାଲୁ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ୱିମିଙ୍ଗ ପୁଲକୁ ପୁଣି ଥରେ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏସ୍ଆଇପି ଜାରି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ୨୦ ତାରିଖରେ ଅଲିମ୍ପିକ ଆକାରରେ ପୁଲରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତର ଅନୁସାରେ ପରୀକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ହେବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣକାରୀ, କୋଚ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ସତର୍କ ନଜର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କୋରନା ଟ୍ୟାସ୍କ ଦିଆଯିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.