ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ଗୁଜୁରାଟ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରି ସଫଳତାର ସହ କୋଚିରେ ଅବତରଣ କଲା ସି ପ୍ଲେନ୍ ।

Seaplane from Maldives lands successfully at Kochi on way to Gujarat, Nitidina

ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ଉଡ଼ାଣ କରି ସି ପ୍ଲେନ୍ Twin Otter 300 ସାମୁଦ୍ରିକ ଯାନ ରବିବାର ଦିନ କୋଚିରେ ଭେଣ୍ଡୁରୁଥୀରେ ଏକ ସଫଳ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । କିଛି ସମୟ ପାଇଁ କେରଳ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଜଳପଥରେ ଭ୍ରମଣ କରିଥିଲା ସି ପ୍ଲେନ୍ । ପୁଣି ଉଡ଼ାଣ ଭରି ଏହା ଗୁଜରାଟ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

Seaplane from Maldives lands successfully at Kochi on way to Gujarat
Google

ସ୍ପାଇସେଜେଟ୍ ଟେକ୍ନିକ୍ ର ଏକ ଟ୍ୱିନ୍ ଓଟର୍ ୩୦୦ ସି ପ୍ଲେନ୍ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ଉଡାଣ ଭରି ୨୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ କୋଚିରେ ଭେଣ୍ଡୁରୁଥୀରେ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ରେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଏକ ସଫଳ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ଲେନ୍ ୧୯ ଟି ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ, ଯାହା 12 ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନିତ କରିପାରିବ ବୋଲି ସାଉଥ୍ ନାଭାଲ୍ କମାଣ୍ଡର ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି, “ନାଭାଲ୍ ଜେଟିରେ ବର୍ଫିଂ ସୁବିଧା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଆଗାମୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଇବାରେ ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନକୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନଟି ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଅଭିମୁଖେ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଯେଉଁଠାରେ ସାବରମତି ନଦୀ କୂଳ ଏବଂ ଏବଂ Statue of Unity ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଯୋଗ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହା ଉଡ଼ାଣ କରିବ ।

ପ୍ରକାଶ ଯେ, ମାଳଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଏବଂ କୋଚିରେ ଥିବା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜଳ ବିଭାଗ ଏବଂ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଲାଗୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନ ସଂଯୋଗର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପସନ୍ଦ ଅଟେ । ୧୯ ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ସି ପ୍ଲେନ୍Twin Otter-300 Spicejet ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ମାଲଦୀପରେ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଥାଏ । ଜଳ ଓ ଆକାଶ ଉଭୟ ପଥରେ ଏହା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ବିଶେଷ କରି, କୌଣସି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱବହନ କରେ ।

Watch: Seaplane Lands In Kerala Channel, Top Naval Officers Greet Crew
Google

ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ – ସର୍ଦ୍ଦାର ଭାଲାଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁଜୁରାଟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ସେବା ଉଦଘାଟନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସାବରମତି ନଦୀ କୂଳରୁ ନର୍ମଦା ଜିଲ୍ଲାର କେଭାଡିଆ କଲୋନୀରେ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟିକୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନ ହେବ । ଦେଶରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଅନେକ ସାମୁଦ୍ରିକ ମାର୍ଗ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସାମୁଦ୍ରିକ ମାର୍ଗ ପାଇଁ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଦ୍ୱୀପସ୍ଥିତ ସାତୋଟି ଦ୍ୱୀପ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସି ପ୍ଲେନ୍ ରେ ୧୨ ଜଣ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଘରୋଇ ବିମାନ ସ୍ପାଇସଜେଟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ ।

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ କେଭଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦିନକୁ ଚାରିଟି ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ହେବ – ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚାରି ଆଗମନ ଏବଂ ଚାରିଟି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟିକେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪,୮୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ ।

Seaplane from Maldives arrives in Ahmedabad; PM Modi to take inaugural flight
Google

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ କେଭାଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରା ସମୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାରି ଘଣ୍ଟା କିନ୍ତୁ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ କଭର୍ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.