୧୨ ବର୍ଷରୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ କଷ୍ଟ ପାଉଥିବା ଯୁବକ ମାଗିଲେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ, ଅଭିନେତାଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଲା ଏମିତି ଜବାବ ।

ଲକଡାଉନରେ ସୋନୁ ସୁଦ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ଗରିବଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ତାହା ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଅଟେ।ଲକଡାଉନ ପରଠୁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଲୋକ ପ୍ରକୃତ ଜୀବନର ହିରୋ ଡାକିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଯେଉଁ ଶ୍ରମିକ ଫସିଯାଇଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସୋନୁଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଥିଲା । ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ।

Google

ସୋନୁ ନା କେବଳ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ ବରଂ ତାଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ବୋଧହୁଏ ନିଜ ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣ କାମଗୁଡିକ କାରଣରୁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ‘ଗରିବଙ୍କର ଦେବତା’ବୋଲି କହିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ । ସେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକନଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପଛକୁ ହଟିନାହାନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଯେ କେହି ବି ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଥାଏ, ସୋନୁ ତାର ସାହାଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତି ।

ଏମିତିରେ ସୋନୁ ପୁଣିଥରେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଲୋକଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ ଏଥର ସୋନୁ ସୁଡ଼ ଏକ ଏମିତି ବ୍ୟକ୍ତିର ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି,  ଯିଏ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ନେଇ ଗତ ବାର ବର୍ଷ ଲଢ଼ୁଥିଲା । ଏବେ ଏବେ ଅମନଜିତ ସିଂ ନାମକ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ସୋନୁ ସୁଡ଼ଙ୍କର ଟୁଇଟରରେ ଟ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ । ଅମନଜିତ ସିଂ କହିଛନ୍ତି କି ସେ ଗତ ବାର ବର୍ଷ ହେବ ସବାଇକଲ ସମସ୍ୟା ସହ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି । ଏବେ ସ୍ଥିତି ଏମିତି ବିଗିଡିଯାଇଛିକି ସେ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାମ ମଧ୍ୟ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ।

ଅମନଜିତ ସିଂ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ କରି ଲେଖିଥିଲେ କି, “କି ସୋନୁ ସୁଦ ସାର କେବଳ ଆପଣ ହିଁ ସାହାରା ଅଛନ୍ତି । ମୋ ପରିବାର, ମୋ ଚିକିତ୍ସା କରେଇବା ପାଇଁ ଅସମର୍ଥ ଅଟେ। ମୁଁ ନିଜ ଜୀବନର ୧୨ ବର୍ଷ ହରେଇସାରିଛି । କୋଭିଡ କାରଣରୁ ବହୁତ ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହାନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁହାରି କରୁଛି କି ମୋର ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମୋର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରିଲାନାହିଁ ।

ଯୁବକଙ୍କର ଅସୁବିଧା ସୋନୁ ସୁଡ଼ଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ତରଳେଇଦେଲା ଏବଂ ସେ ତାର ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ। ସୋନୁଅମନଜିତ ସିଂକୁ ଟୁଇଟରରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଯାଇ ଲେଖିଲେ,” ୧୨ ବର୍ଷର ଅସୁବିଧା ଭାବ ସରିଲା । ଆପଣ ୨୦ ତାରିଖରେ ଯାତ୍ରା କରିବେ ଏବଂ ୨୪ ତାରିଖରେ ଆପଣଙ୍କର ସର୍ଜରୀ ହେବ”। ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କର ଏହି ଜବାବ ପରେ କେହି ବି ତାଙ୍କର କୃତଜ୍ଞତା କରୁଅଛି । ଯଦିଓ, ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେବେ ସୋନୁ କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ସୋନୁ ଆସିବା ଦିନରୁ କାହାକୁ ନା କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଛନ୍ତି ।

କହିଦେଉଛୁ, ଭାରତୀୟ ଚୟନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ସୋନୁ ସୁଡ଼ଙ୍କର ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟର ଷ୍ଟେଟ ଆଇକନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଅଛି । ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ସୋମବାରକୁ ଏକ ପତ୍ର ଜାରି ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଡା.ଏସ କରୁଣା ରାଜୁ(ମୁଖ୍ୟ ଚୟନ ଅଧିକାରୀ) କହିଥିଲେ କି ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ଷ୍ଟେଟ ଆଇକନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରେଇବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଚୟନ ଅଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପଞ୍ଜାବ ଭାରତୀୟ ଚୟନ ଆୟୋଗକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଥିଲେ,ଯାହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରା ସରିଲାଣି । ସେହିପରି, ରାଜନୀତିରେ ଉଠୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ସୋନୁ ସଫା ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି କି ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.