ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ମାନେ ଦେଲେ ଏହି ସାଂଘାତିକ ଧମକ । କଣ ହେବ ଏବେ?

ଭାରତୀୟ ଟିମକୁ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦୌଡ଼ରେ ଯିବାର ଅଛି ଆଉ ଏହା ଆଗରୁ ହିଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର ତାଙ୍କ ବୋର୍ଡ ସହ କିଛି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଛି। ସମସ୍ୟା ଏତେ ଗମ୍ଭୀର ଅଛି କି ଖେଳାଳି ମାନେ ଅବସର ନେବାର ଧମକ ବି ଦେଇଛନ୍ତି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର ନୂଆ ଗ୍ରେଡେସନ ସିଷ୍ଟମ ସହ ସମସ୍ୟା ଅଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା କି ତାଙ୍କର ବେତନ ବାର୍ଷିକ ଭାବେ ତୟ କରାଯିବ।

Google

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୋର୍ଡ ନୂଆ ଗ୍ରେଡିଂ ସିଷ୍ଟମ ତୟ କରିଛି ଯାହା ଭିତରେ କି ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କୁ ଚାରିଟି ଗ୍ରୁପରେ ବଣ୍ଟାଯିବ। ତାଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ବେତନ ବି ତାଙ୍କର ଗ୍ରେଡ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ତୟ କରାଯିବ। ଏହା ଭିତରେ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର ଫିଟନେସ, ଅନୁଶାସନ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଖେଳ ପରଖା ଯିବ। ଏହା ସହିତ ହିଁ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର ଲିଡ଼ର କ୍ଷମତା ତଥା ଟିମ ପାଇଁ କରିଥିବା ଯୋଗଦାନ ବି ନଜର କରାଯିବ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି କାହିଁକି ରାଗି ଯାଇଛନ୍ତି?:

ଏବେ ଏବେ ଯାହା ଜଣା ପଡିଛି କି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ନିଜର ଏହି ବେତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଭିତରେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପାରଦର୍ଶିତା ନଜର ଆସୁଛି। ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି ଆଉ ସବୁ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ କମ ପଇସା ମିଳୁଛି। ଏବେ ଏବେ ହିଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୋର୍ଡ ନିଜର ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଇଥିପାଇଁ ଲାଗୁ କରିଛି କାରଣ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବହୁତ ବଡ଼ ଆଘାତ ଲାଗି ଯାଇଛି।

Google

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଏଇଆ କି ତାଙ୍କୁ ବୋର୍ଡ ଏହା କହୁ କି ତାଙ୍କୁ କେଉଁ ଆଧାରରେ ଅଙ୍କ ଦିଆଯିବ। ଏହା ଜାଣିବା ଦ୍ୱାରା ହିଁ ସେମାନେ ସେହି ଅନୁସାରେ ନିଜର ତୟାରୀ ଜାରି ରଖିବେ। ଦ ସଣ୍ଡେ ଟାଇମ୍ସକୁ ଦେଇଥିବା ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧି କହିଲେ କି ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କୁ ଏହା ଜାଣିବାର ପୁରା କ୍ଷମତା ରହିଛି।

Google
ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୋର୍ଡ ବହୁତ ଅସୁବିଧାରେ ଅଛି:

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ପୂର୍ବ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ପୂର୍ବ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ୯ଟି ଦିନିକିଆ କ୍ୟାପଟେନ ବଦଳ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଏବେ ସେମାନେ କୁଶାଲ ପରେରାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଦିନିକିଆ କ୍ୟାପଟେନ ଚୟନ କରିଥିଲେ। ବାଙ୍ଗଳାଦେଶ ଦୌଡ଼ ପାଇଁ ଯିବାକୁ ଥିବା ଟିମରେ ଦିନେସ ଚଣ୍ଡିମଲ ଆଉ ଏଞ୍ଜେଲ ମ୍ୟାଥୟୁସଙ୍କୁ ଜାଗା ହିଁ ମିଳିନଥିଲା। ଦିମୂଥ କରୁଣାରତନେଙ୍କୁ କ୍ୟାପଟେନ ସହ ଟିମରୁ ବାହାର ହିଁ କରିଦିଆଗଲା। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ ଏବେ ବାଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଅଛି ଆଉ ପ୍ରାୟ ୨୩ ମଇ ଠାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଭାରତ ଆଉ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଭିତରେ ସିରିଜର ଆରମ୍ଭ ଜୁଲାଇ ୧୩ ରୁ ହେବ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *