କାରରେ ଏକା ବସିବା ପରେ ବି କଣ ଲଗେଇବାକୁ ହେବ ମାସ୍କ? ଜାଣନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ କଣ କହିଛି ।

ରାସ୍ତା ଉପରେ କାରକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାନ କହି କଣ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାରୁ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ..?

Google

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୧୮ ନଭେମ୍ବରକୁ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଦେଇଥିବା ନିଜର ଘୋଷଣାରେ କହିଥିଲେ କି ରାସ୍ତା ଉପରେ କାରକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାନ କହି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାରୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି ଘୋଷଣା ସେହି ଘୋଷଣାନାମରେ ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ବନ୍ଦ କାରରେ ଏକୁଟିଆ ଗାଡି ଚଳେଇବା ସମୟରେ ମାସ୍କ ନ ଲଗେଇଥିଲେ ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି।।କଣ ପ୍ରକୃତରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଛିଡା ଏବଂ ଚଳାଉଥିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ କାର କଣ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାଗାର ବର୍ଗରେ ଆସୁଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏହା ବିଷୟରେ କଣ କହିଛି?

ଘୋଷଣାକାରୀ ମାଗିଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଭରପାଇ:

କହିଦେଉଛୁ କି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି ଘୋଷଣା ଦିଲ୍ଲୀ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଓକିଲ ସୌରଭ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଘୋଷଣାରେ ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରକୁ ଚାଲୁଥିବା ଗାଡିକୁ ରୋକି ତାଙ୍କର ଚାଲାଣ କାଟିଦିଆଯାଇଛି ଯେତେବେଳେ କି ସେ ନିଜ ଗାଡ଼ିରେ ଏକୁଟିଆ ହିଁ ଘରୁ ଅଫିସକୁ ଯାଉଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଏବେ ଘୋଷଣାକାରୀ ମାନସିକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ପାଇଁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଭରପାଇ ମାଗିଛନ୍ତି ।

Google
ଦିଲ୍ଲୀରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ ନୀତିନିୟମ:-

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କୋରନା ଭାଇରସର ବଢୁଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖି ବିପଦ ପରିଚାଳନାବର୍ଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷମାନେ ୮ ଏପ୍ରିଲକୁ ନିଜର ଏକ ଆଦେଶରେ କହିଥିଲେ କି ଜନହିତ ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ଅଟେ କି ସର୍ବଜନିକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଅନିର୍ବାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ। ଏହା ସହିତ ଏହା ବି ଆଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା କି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ଅଫିସ ଯାନରେ ବି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।

ଘୋଷଣାକାରୀ କେଉଁ ଯୁକ୍ତିରେ ମାଗିଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଭରପାଇ:-

ଘୋଷଣାକାରୀ ଓ ଓକିଲ ସୌରଭ ଶର୍ମାଙ୍କ କହିବା କଥା କି ତାଙ୍କର ଯୋଉ ଚାଲାଣ କଟାଗଲା ସେଥିରେ ମୋଟର ଯାନବାହନର ନିୟମ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ଅପରାଧ ନାହିଁ।ସେ ଏହା ବି କହିଥିଲେ କି ଅଦାୟ କରାଯାଇଥିବା ଚାଲାଣର ମୂଲ୍ୟକୁ କେଉଁ ବିଭାଗରେ ଜମା କରାଯିବ,ଏହା ବି ସଠିକ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ତରଫରୁ ଏପରି କୌଣସି ନୀତିନିୟମ କରାଯାଇନାହିଁ ଯେଉଁଥିରୁ ଏକୁଟିଆ କାରର ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ଉପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ‘ସତାବିନ୍ଦର ସିଂହ ଏବଂ ଓଆରଏସ ବନାମ ବିହାର ରାଜ୍ୟର ମାମଲାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କଲେ।

Google
କଣ କହିଲା ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ:-

ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ବିହାରରେ ମଦ ବନ୍ଦକୁ ଏହି ମାମଲାରେ କାରରେ ମଦ ପିଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟିପ୍ପଣି କରିଥିଲେ ବିହାର ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ(ସଂଶୋଧନ)ଅଧିନିୟମ,୨୦୧୬ର ଧାରା(୧୭ଏ)ର ଅନୁସାରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଉପସ୍ଥିତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର କାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାଗାର ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇପାରିବନାହିଁ। ନ୍ୟାୟାଧିଶ ଅଶୋକ ଭୂଷଣ ଏବଂ କେ ଏମ ଜେସେଫଙ୍କର ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗତ ବର୍ଷ ୧ ଜୁଲାଇକୁ ନିଷ୍ପତି ଶୁଣାଇଥିଲେ କି ସର୍ବଜାନିକ ସ୍ଥାନରେ ଯାଉଥିବା ଯାନବାହନକୁ ଜନସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯିବ। ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ବିହାର ରାଜ୍ୟର ପକ୍ଷରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଉଥିବା ଘୋଷଣାକାରୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରକାରର ଯୁକ୍ତିକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ କାର ଜନସାଧାରଣ ସ୍ଥାନର ସୀମାରେଖା ବାହାରେ ଥିଲେ । କହିଦେଉଛୁ କି ଦିଲ୍ଲୀ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଓକିଲ ସୌରଭ ଶର୍ମାଙ୍କ ମମାଲର ଆଉ ଏକ ଶୁଣାଣି ୭ ଜାନୁଆରୀକୁ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.