୧୫ଦିନରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରାଅ- ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ

୧୫ଦିନରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରାଅ- ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, supreme court says send all migrant workers to home within 15 days

କରୋନା ଜନିତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଫସିରହିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣୀ ଚାଲିଥିଲା । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ‘କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟ ।

ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସେବା ଯୋଗାଇବ । ଯଦି ଶ୍ରମିକ ଟ୍ରେନରେ ଯିବା ପାଇଁ ଇଛା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରେଲୱେ ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗାଇବ । ଏଥି ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାକିରୀ ଏବଂ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କିଲ୍ ମ୍ୟାପିଂ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

Costly' train journey further adds to migrants' woes in Karnataka ...
Google

ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ମାମଲା, ଯେଉଁମାନେ ଲକଡାଉନ୍ ଆଦେଶ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, ୨୦୦୫ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯିବ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଆଜିଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ଗ୍ରାମକୁ କିମ୍ବା ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁନିଶ୍ଚିତ କର । ସେହିପରି ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ୍ । ପଳାୟନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଉଚିତ । ‘

କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ସମସ୍ତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍କିଲ୍ ମ୍ୟାପିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା କାରଣରୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ମକଦ୍ଦମା ପ୍ରତ୍ୟାହାର / ବାତିଲ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।’ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.