ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ତାରିଖ, ସମୟ: ଆଜି ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ, ସୁତାକ୍ ଅବଧି କେବେ ହେବ ଜଣାନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ।

Surya Grahan Solar Eclipse December 2020 Date Timings Today is last eclipse know all the necessary details | Nitidina

ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ଭାରତରେ ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ: ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗର ସୁତାକ୍ ସମୟ ଡିସେମ୍ବର ୧୪, ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ରୁ ୩ ମିନିଟ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ରାତି ୧୨ ରୁ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ତେବେ ଭାରତରେ ଏହି ପରାଗ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ । କେବଳ ଚିଲି ଓ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ।

Surya Grahan Solar Eclipse December 2020 Date Timings Today is last eclipse know all the necessary details
Google

ଆଂଶିକ ପରାଗ ଉତ୍ତର ଆମେରିକା, ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକା ତଥା ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯିବ । ଏହା ଭାରତୀୟ ସମୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩ ମିନିଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରାତି ୧୨ଟା ୩୦ ମିନିଟ୍ ବେଳକୁ ଶେଷ ହେବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଠାଣି ସାମନ୍ତ ପ୍ଲାନେଟାରିଅମର ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ୨୦୨୨ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ ତାରିଖରେ ଭାରତରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସୂଯର୍ୟପରାଗ ଦେଖାଯିବ ।

୨୦୨୦ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଡିସେମ୍ବର ୧୪, ସୋମବାର ଦିନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ହେଉଛି ବର୍ଷର ଷଷ୍ଠ ତଥା ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ । ଏହି ଦିନଟି ମଧ୍ୟ ସୋମାବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା । ତେଣୁ ଏହି ଗ୍ରହଣକୁ ଆହୁରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଏକ ସାଧାରଣ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନିକ ଘଟଣା, କିନ୍ତୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ କେବେ ହେବ – ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର ସୁତାକ୍ ଅବଧି ଡିସେମ୍ବର ୧୪, ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ରୁ ୩ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ରାତି ୧୨ ରୁ ୨୩ ରେ ଶେଷ ହେବ । ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗର ସୂତାକ ସମୟର ମୋଟ ଅବଧି ପ୍ରାୟ ୫ ଘଣ୍ଟା ହେବ । କୁହାଯାଏ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗର ସୁତାକ୍ ସମୟର ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ୍ ଗ୍ରହଣର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାନଗଲେ ଅନେକ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।

Surya Grahan Solar Eclipse December 2020 Date Timings Today is last eclipse know all the necessary details
Google

କ’ଣ କରିବେ ଏବଂ କ’ଣ କରିବେ ନାହିଁ – ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବିଶେଷକରି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ଯଦି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରନ୍ତି ଯାହା ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥାଏ, ତେବେ ଶିଶୁକୁ ଏହାର ପରିଣାମ ସହିବାକୁ ପଡିବ । ତେଣୁ, ଏହି ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ ନଇଁବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଶୋଇବା, ଖାଇବା, ପିଇବା, ଗାଧୋଇବା, ନିନ୍ଦା କରିବା, ହିଂସାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବା, କାହାକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଏବଂ କାହାକୁ ପରିହାସ ନକରିବା । ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଭଗବାନଙ୍କ ରୂପ, ଗୁଣ, ପ୍ରକୃତି, ଆଚରଣ ଏବଂ ଆଚରଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଧାର୍ମିକ ପାଠ ପଢନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.