ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଗିରଫ ।

Sushant Singh Rajput death case NCB arrests Rhea Chakraborty in drug probe, ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଗିରଫ ।, Sushant Singh Rajput death case, Rhea Chakraborty, Bollywood, Sushant Singh Rajput, Justice for Sushant Singh Rajput, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Unlock 3.0, Sushant Singh Rajput, Bollywood, CBI, NCB

ଡ୍ରଗ୍ କ୍ରୟ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗରେ ଏନସିବି (ନାର୍କୋଟିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ) ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ତାଙ୍କୁ ଏବେ ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଆଯିବ । ଏନସିବି ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଡ୍ରଗ୍ ଲିଙ୍କକୁ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି । ଗିରଫ ବିଷୟରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଏନସିବି ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଦେଇସାରିଛି ।

ଏନସିବି (ନାର୍କୋଟିକ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଏବଂ ସାଇକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ପଦାର୍ଥ) ଅଧିନିୟମ ୧୯୮୫ ର ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ରିୟାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି:

ଧାରା ୨୭ (କ): ବେଆଇନ ଟ୍ରାଫିକକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଏବଂ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ।
Rhea Chakraborty Arrested By NCB, She Reportedly Confessed To Using Drugs
Google

ଧାରା ୨୦ (ଖ): ଡ୍ରଗ୍ ଜାତୀୟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ (Cannabis Plant କିମ୍ବା ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ) ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ (Cannabis କିମ୍ବା ଗଞ୍ଜେଇ) ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ । ଯିଏ, ଏହି ଆଇନର କୌଣସି ଧାରାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରେ କିମ୍ବା ଏହା ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଲାଇସେନ୍ସ କିମ୍ବା ଉତ୍ପାଦନ, ମାଲିକାନା, ବିକ୍ରୟ, କ୍ରୟ, ପରିବହନ, ଆମଦାନୀ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ, ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ରପ୍ତାନି କିମ୍ବା Cannabis ବ୍ୟବହାର କରେ, ସେ ଦଣ୍ଡିତ ହେବେ ।

ଧାରା ୮ (ଗ): କିଛି କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ, ମାଲିକାନା, ବିକ୍ରୟ, କ୍ରୟ, ପରିବହନ, ଗୋଦାମ, ବ୍ୟବହାର, ଆମଦାନୀ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ, ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ରପ୍ତାନି, ଭାରତକୁ ଆମଦାନୀ, ଭାରତରୁ ରପ୍ତାନି କିମ୍ବା ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ନାର୍କୋଟିକ୍ ଔଷଧ କିମ୍ବା ସାଇକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ପଦାର୍ଥ ପରିବହନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ଏହି ଆଇନର ନିୟମାବଳୀ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ପଦ୍ଧତି କିମ୍ବା ପରିମାଣରେ କିମ୍ବା ଏହା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନିୟମ କିମ୍ବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପରି କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଲାଇସେନ୍ସ, ଅନୁମତି କିମ୍ବା ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ଲଗାଇଥାଏ । ଏହିପରି ଲାଇସେନ୍ସ, ଅନୁମତି କିମ୍ବା ପ୍ରାଧିକରଣର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ: ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଆଇନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିୟମାବଳୀ ଏବଂ ସେଥିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଗଞ୍ଜେଇ ଉତ୍ପାଦନ କିମ୍ବା ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକାର, ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ । ଚିକିତ୍ସା, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର, କ୍ରୟ, ବିକ୍ରୟ, ପରିବହନ, ଗୋଦାମ ଘର, ଆମଦାନୀ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଗଞ୍ଜେଇ କେବଳ ଏଥିରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ସରକାରୀ ଗେଜେଟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଦ୍ଵାରା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନାମରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରିପାରିବେ: ୧ [ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଯେ ସାଜସଜ୍ଜା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପପି ନଡ଼ା ରପ୍ତାନିରେ ଏହି ବିଭାଗରେ କିଛି ପ୍ରୟୋଗ ହେବ ନାହିଁ ।])

Rhea Chakraborty arrested by NCB in drug probe linked to Sushant Singh  Rajput's case
Google

ଧାରା ୨୮: ଅପରାଧ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ । ଯିଏ ଏହି ଅଧ୍ୟାୟ ଅଧୀନରେ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଯେ କୌଣସି ଅପରାଧ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ କିମ୍ବା ଏପରି ଅପରାଧ ଘଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଅପରାଧ ଆୟୋଗ ପ୍ରତି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ତେବେ ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦଣ୍ଡ ସହିତ ଦଣ୍ଡିତ ହେବ ।

ଧାରା ୨୯: ଆବେଦନ ଏବଂ ଅପରାଧିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ।

ଆଜି ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏନସିବି ଦ୍ୱାରା ରିୟାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏନସିବି ରିୟାଙ୍କ ଭାଇ ଶୋଭିକ୍ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଘର ମ୍ୟାନେଜର ସାମୁଏଲ ମିରାଣ୍ଡା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗୃହରକ୍ଷକ ଦୀପେଶ ସାୱନ୍ତଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ୍ କିଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଶୋଭିକ୍ ରିୟାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ drugs କିଣିବାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ।

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ରେ ଶୋଭିକ୍, ସାମୁଏଲ୍ ମିରାଣ୍ଡା ଏବଂ ଦୀପେଶଙ୍କ ସହ ରିଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯିବ । ଏନସିବି କୋର୍ଟରେ ଏକ ନିବେଦନ କରିପାରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଚାରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଏନସିବି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ – ନୀରଜ ସିଂ ଏବଂ କେଶବ ବଚନର୍ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଇଛି । ସେ କିପରି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ ଦେୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏନସିବି ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ରିୟାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଟ୍ରେଲରକୁ ଦେଖିଥିଲେ ।

ଏନସିବି ଦ୍ୱାରା ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ସମ୍ପର୍କରେ ବିହାର ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି, “ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ରିୟା ଡ୍ରଗ୍ସ ବେପାରୀଙ୍କ ସହିତ କାରବାର କରିଛନ୍ତି ।” ତଦନ୍ତରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଠିକ୍ ନଥିଲା ଏବଂ ବିହାର ପୋଲିସକୁ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନଥିଲା । ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ହରାଇଛି ।

ଗିରଫ ମାମଲାରେ ରିୟାଙ୍କ ଓକିଲ ସତୀଶ ମନେଶିନ୍ଦେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଏକ ନ୍ୟାୟର ଟ୍ରାଭେଷ୍ଟି । ତିନି ଜଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଘଉଡାଉଛନ୍ତି, କାରଣ ସେ ଜଣେ ଡ୍ରଗ୍ ଆଡିକ୍ଟଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ମାନସିକ ସ୍ଵାସ୍ଥ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ । ମୁମ୍ବାଇର ୫ ପ୍ରମୁଖ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଣଜ୍ଞ ଯେଉଁମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଏବଂ drugs ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.