ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ମିଳିବ ।

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନା, govt. has introduced free cashless medical case for accident case, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Unlock 2.0

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୟାସଲେସ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ କରିବାକୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ କମିଶନର ପରିବହନ ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ୨୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବୀମା କଭରେଜ୍ କ୍ୟାପ୍ ରହିବ ।

ଭାରତରେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୫୦୦,୦୦୦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବାରୁ ଏହି ଯୋଜନାଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୫୦,୦୦୦ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩୦୦,୦୦୦ ପଙ୍ଗୁ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ପିଡୀତଙ୍କୁ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହାୟତା ରାଶି ଦିଆଯିବ ଏହି ଯୋଜନାକୁ PM-JAY ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରାଯିବ ଏଥିପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣର (NHA)ମଜବୁତ ଆଇଟି ଢାଞ୍ଚା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହିସମୟରେ NHA କୁ ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ବି ନାମିତ କରିଛି । ଏହି ଏଜେନ୍ସି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତ ହେଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ଭରଣପୋଷଣ କରିବ ।

The Govt. introduced free cashless medical care for accident case
Google

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୋଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ପୀଡିତଙ୍କ କ୍ୟାସଲେସ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ପରିବହନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଏହି ମାସର ଦଶମ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଯୋଜନାର ଉପରେ ମତାମତ ମାଗିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକ ମୋଟର ଯାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣ PM-JAY (ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର – ଜନ ଆରୋଗା ଯୋଜନା) ପାଇଁ ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ୨୧,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହିତ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ପାଦ ଥାପିଛି ।

ଯୋଜନାରେ ୨୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ୟାପ୍

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସଡକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୀମା କଭର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ତଥା ଆହତମାନଙ୍କୁ କିମ୍ବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏହି ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମୋଡାଲୀଗୁଡିକ ଏପରି ଭାବରେ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାର କ୍ଷମତା ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଯତ୍ନ ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି ।

First Aid Tips For Road Accident Victims | Medanta
Google

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନଗଦବିହୀନ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, “ଭାରତୀୟ କିମ୍ବା ବିଦେଶୀ ନାଗରିକର ସମସ୍ତ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ୨୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ୟାପ୍ ରହିବ।”

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟ୍ରମା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ ଯାହା ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ ସଡ଼କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଯୋଗାଯୋଗରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବୀମାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ସାଧାରଣ ବୀମା ପରିଷଦ ଜରିଆରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଯାନ ତଥା ହିଟ୍-ରନ୍ ମାମଲା ପାଇଁ ଅବଦାନ ରହିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯାନବାହନ ମାଲିକମାନେ ବୀମାଭୁକ୍ତ ଯାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ଷତିପୂରଣର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେବାକୁ ଦାୟୀ ରହିବେ ।

୩୬ ଟି ରାଜ୍ୟ / ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ୩୨ ଟି PM-JAY କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରାୟ ୧୩ କୋଟି ପରିବାରକୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛି ।
3 killed, 10 injured in E China car accident - YouTube
Google

ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ନିକଟତମ ଉପଯୁକ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କ୍ୟାସଲେସ ଟ୍ରମା କେୟାର ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏକ ଏମ୍ପାନେଡ୍ PM-JAY ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଲେ ସ୍ଥିର ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେଉଁଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଏହିସେବାକୁ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ବିଦେଶୀ ଲୋକ ମଧ୍ଯ ନେଇପାରିବେ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜୁଲାଇ 10 ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଉପରେ ନିଜର ମତ ରଖିବେ । ଏଥିପାଇଁ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.