କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର – ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦କୁ ମିଳିଲା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି, ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର ।

କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର - ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦କୁ ମିଳିଲା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି, ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର, IPL 2020 will played from September 19 to November 10, UAE, Dubai, IPL 2020, Cricket, Indian Cricket, Virat Kohli, MS Dhoni,

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ଆୟୋଜନ ପାଇଁ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମତି ଦେଇଛି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ବୋଲି ରବିବାର ଆଇପିଏଲ୍ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ରୁ ନଭେମ୍ବର ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁବାଇ, ଆବୁଧାବି ଏବଂ ଶାରଜାରେ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିଛି ।

ଆଇପିଏଲର ଗଭର୍ନିଙ୍ଗ କାଉନସିଲ ମିଟିଂ ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି। ବିସିସିଆଇ ମୁତାବିକ ଆଇପିଏଲ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଇପିଏଲର ଫାଇନାଲ ବିବରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟୁର୍ଣାମେଣ୍ଟ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ରୁ ୧୦ ନେଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁଏଇରେ ଖେଳାଯିବ ।

IPL 2020 is Back: Sept 19 to Nov 10: Nitidina
Google

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିସିସିଆଇ ପରିଷ୍କାର ଭାବରେ କହିଦେଇଛିକି ମହିଳା ମାନଙ୍କର ଆଇପିଏଲ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଯିବ । ଆଇପିଏଲର ସମସ୍ତ ପ୍ରୟୋଜକ ସମାନ ରହିବ, ଅର୍ଥାତ ଆଇପିଏଲର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରୟୋଜକ ଭାବରେ ଚୀନର ସ୍ପନ୍ସର ଭିବୋ ରହିବ ।

ୟୁଏଇରେ ମହିଳା ଟି -୨୦ ଚାଲେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଆଇପିଏଲ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ସପ୍ତାହରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଚାରୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ତିନି ଦଳ ଗଠନ କରିବେ ।

ଟୁର୍ଣାମେଣ୍ଟ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୫୩ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ୧୦ ନଭେମ୍ବରରେ କରାଯିବ । ଯାହାର ପ୍ରସାରଣରେ ଦୀପାବଳିର ସପ୍ତାହର ସୁବିଧା ମିଳିବ । ବିସିସିଆଇର ଅଧିକାରୀ କହିଲେ ଏହି ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲରେ ୧୦ଟି ଡବଲ ହେଡର(ଗୋଟେ ଦିନରେ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ) ମୁକାବିଲା ଖେଳାଯିବ ।

File image of IPL trophy.
Google

ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତିକି ଏବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ଖେଳାଯିବ । ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଲେ,’ ଆମେ ଆଇପିଏଲର ନିୟମିତ ସମୟରୁ ୩୦ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛୁ, ଯାହାକି ପୂର୍ବରୁ ରାତି ୮ଟାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିଲା । ପ୍ରତ୍ୟକ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ମିନିଟରୁ ମ୍ୟାଚ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ପ୍ରସାରଣକାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ରାତି ୬ ଟାରେ (ଭାରତରେ ରାତି ୭.୩୦) ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଉତ୍ତମ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ରାତି ୮ ଟା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବାରୁ ବିସିସିଆଇ ସମୟର ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥିଲା । “ଏଥର ସ୍ଥାନୀୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିନାହିଁ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରସାରଣକାରୀଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ବିଜ୍ଞାପନ ବିକ୍ରୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ କାରଣ ମ୍ୟାଚ୍ ଅନ୍ୟଥା ବିଳମ୍ବ ହେବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

IPL matches usually finish between 11.30 and 11.45 PM IST (Courtesy by BCCI)
Google

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ବିସିସିଆଇ ଏକ ବନ୍ଦ ଦ୍ୱାର ଇଭେଣ୍ଟ ଭାବରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ୟୁଏଇ ସରକାର ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବେ କି ନାହିଁ ଏବଂ କେତେଜଣଙ୍କ ଅନୁମତି ମିଳିବ ତାହା ସାମୂହିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ଏମିରେଟ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ (ECB) ଆଶା କରୁଛି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । “ହୋଷ୍ଟ ଭାବରେ, ଏମିରେଟ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ୟୁଏଇ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଯାହା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ପାଳନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଉପରେ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିବ । ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ଷ୍ଟାଡିଅମରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଇସିବି ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ମୁବାଶୀର ଉସମାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଆମର ଏସୀୟ ଡାଏସପୋରା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏକ୍ସପର୍ଟ ତଥା ଏମିରାଟୀ କ୍ରୀଡା ପ୍ରେମୀ ପ୍ରଶଂସକ (ୟୁଏଇରେ) ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ ।

IPL 2020 Dubai: Nitidina
Google

ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସମସ୍ତେ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ଆଇପିଏଲ୍ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉ ଏବଂ ଆମେ ବାୟୋ-ସୁରକ୍ଷିତ ବବୁଲ ତିଆରି କରୁଥିବା ହୋମ-ଆଇପିଏଲ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲୁ, ଏହା ନିରାପଦ ମନେ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ମୁମ୍ବାଇ-ପୁଣେର ତିନି-ଚାରି ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ତିନିଟି ସ୍ଥାନରେ – ରାଜକୋଟ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଭଦୋଦରା ଠାରେ ଆଇପିଏଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ସରକାରଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଭାରତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *