୧୦୩ ବର୍ଷର ଗାନ୍ଧୀବାଦୀ ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସେନାନୀ ମାତ ଦେଲେ କରୋନାକୁ। ଚାରିଆଡେ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ।

୧୦୩ ବର୍ଷୀୟ କର୍ଣାଟକର ଗାନ୍ଧୀବାଦୀ ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସେନାନୀ ଏଚଏସ ଦୋରେସ୍ୱାମୀ କରୋନା ସହ ଯୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ପାଇଛନ୍ତି ଓ ବୁଧବାରକୁ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରୁ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ ଦିନ ତଳେ ବାଙ୍ଗାର ଜୟଦେବ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ କାର୍ଡିଓବାସକୁଲାର ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ପୁରା ଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଏବେ ମେଡିକାଲରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏହାର ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

Google

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସେନାନୀ ଏଚଏସ ଦୋରେସ୍ୱାମୀ ପାଞ୍ଚଦିନ ପୂର୍ବରୁ କରୋନାର କବଳରେ ଆସିଥିଲେ ମାତ୍ର ଏପରି କୌଣସି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ନଥିଲା। ଯେହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ୱାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଆଗରୁ ଥିଲା ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଜୟଦେବ ସଂସ୍ଥାନରେ ପୁରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଜୟଦେବ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ନିର୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ସିଏନ ମଞ୍ଜୁନାଥ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୃଦୟ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ପୂର୍ଵ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚଡି ଦେବଗୌଡ଼ଙ୍କ ଜ୍ଵାଇ କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ନେଇଥିଲେ ଭାଗ:

୧୦ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୧୮ କୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଜନ୍ମ ହାରୋହଲ୍ଲୀ ଶ୍ରୀନିବାସୟା ଦୋରେସ୍ୱାମି ଭାରତ ଛାଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବିନୋବା ଭାବେଙ୍କ ଭୁଦାନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଜଣାଯାଇଥାନ୍ତି ଓ ଦଶକରୁ କର୍ଣାଟକର ନାଗରିକ ସମାଜର ଆନ୍ଦୋଳନର ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଲୋକ ବି ଥିଲେ। ଓ ସେ ଏକ ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ବି କରିଥିଲେ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ସେ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଖରଣାକୁ ପୁନଃଜୀବିତ କରାଇବାପାଇଁ ବି ଜଣାଯାଇଥାନ୍ତି।

Google

ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଏକ ସ୍କୁଲରେ ଭୌତିକ ଓ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆହ୍ଵାନରେ ଦୋରେସ୍ୱାମୀ ୧୯୪୨ରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସଂଗ୍ରାମରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବମୁସ୍କିଲ ଛଅ ମାସରେ ଶତାଦ୍ଦୀର ଆଗଜନୀ ପାଇଁ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ।୧୯୪୩ରେ ଯେବେ ତାଙ୍କୁ ଛଡା ଯାଇଥିଲା ସେବେ ସେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଗଲେ। ଦଶକରୁ କର୍ଣାଟକରେ କୈଗା ପରମାଣୁ ସଂୟଂତ୍ର ବିରୋଧରେ ଦୋରେସ୍ୱାମୀ ଅନେକ କାରଣ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି।

୨୦୧୪ରେ ଦୋରେସ୍ୱାମୀ ଓ ମାରିଦିଆଯାଇଥିବା ପତ୍ରକାର ଗୌରୀ ଲଙ୍କେସ ଏକ ନାଗରିକ ସମାଜ ମଞ୍ଚର ଭାଗ ରହିଥିଲେ। ଯିଏକି ନକ୍ସଲମାନଙ୍କୁ ଠିକ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *