IPL ୨୦୨୧ ନିଲାମୀ:ଏମାନେ ଅଟନ୍ତି ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ୫ଜଣ ଖେଳାଳି, ଦେଖନ୍ତୁ ତାଲିକା।

ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ର ଅକ୍ସନକୁ ଦେଖି ସବୁ ପ୍ରସଂଶକ ଏବଂ କ୍ରିକେଟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସେହି ସମୟରେ ଚକିତ ରହିଗଲେ ଯେତେବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲର୍ସ ଏକ ଏପରି କ୍ରିକେଟରକୁ ୧୬.୨୫ କୋଟିର ରେକର୍ଡ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିଲା ଯେପରି ନିଜ ଦେଶର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ବି ଜାଗା ମିଳିବ ନାହିଁ। କଥା ହେଉ ଅଛୁ କ୍ରିସ ମୋରିସଙ୍କର ଯାହାକୁ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ର ଅକ୍ସନରେ ରାଜସ୍ଥାନ କିଣିଅଛି। କ୍ରିସ୍ ମୋରିସ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। କ୍ରିସ ମୋରିସ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଅଟନ୍ତି ଯିଏ ଆଇପିଏଲରେ କେବଳ ୫୫୧ ରନ କରିଛନ୍ତି। ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ୮୦ ୱିକେଟ ବି ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି ହେଲେ ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ କାରଣ ଅଟେ।

Google

କ୍ରିସ ମୋରିସ ଯୁବରାଜ ସିଂହଙ୍କର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଯାହାକୁ ବର୍ଷ ୨୦୧୫ରେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲସ ୧୬ କୋଟିର ରେକର୍ଡ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିଥିଲା। ଯୁବରାଜ ସିଂହଙ୍କୁ ଏତେ ବଡ଼ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିବାର କୌଣସି ଫାଇଦା ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲସକୁ ମିଳିନଥିଲା। ଯୁବରାଜ ସେହି ସଂସ୍କାରଣରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ୧୪ ମ୍ୟାଚରୁ କେବଳ ୧୯ର ଔଷତରୁ ୨୪୮ ରନ କରିପାରିଥିଲେ।

ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ତୃତୀୟ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ ଅଟନ୍ତି ପେଟ କମିନ୍ସ ଯାହାକୁ ଗତ ସିଜିନରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡ଼ର୍ସ ୧୫.୫୦ କୋଟିର ବଡ଼ ଦାମରେ କିଣିଥିଲା। କମିନ୍ସଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦ରେ କିଛି ଖାସ ରହି ନଥିଲା। କୋଲକାତାର ଏହି ପ୍ରଖର ବୋଲର ୧୪ ମ୍ୟାଚରୁ ୧୨ଟି ହିଁ ୱିକେଟ ନେଇପାରିଥିଲେ।

Google

ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ଚତୁର୍ଥ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଅଟନ୍ତି। ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲର୍ସ ଆଇପିଏଲ ୨୦୧୭ରେ ୧୪.୫୦ କୋଟିର ବଡ଼ ଦାମରେ କିଣିଥିଲା। ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ୪୨ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୨୬.୨୮ର ଔଷତରୁ ୯୨୦ ରନ କରିଥିଲେ। ସେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ୨ଟି ଶତକ ବି ମାରିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କର ନାମରେ ୨୮ ୱିକେଟ ବି ସାମିଲ ଅଛି।

Google

ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ପଞ୍ଚମ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ଅଟନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଏହି ସିଜିନ ପାଇଁ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ୧୪.୨୫ କୋଟିର ବଡ଼ ଦାମ ଦେଇ କିଣିଅଛି। ଚିନ୍ତିତ କଥା ଏହା ଅଟେ କି ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ବର୍ଷ ୨୦୧୪ ପର ଠାରୁ ଆଇପିଏଲରେ ଫ୍ଲପ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଟିମ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଦାବି ଲଗାଉଅଛି। ଗତ ଆଇପିଏଲ ସଂସ୍କରଣରେ ତ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ଏକ ଛକା ବି ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ। ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲଙ୍କର ବ୍ୟାଟରୁ ୧୩ ମ୍ୟାଚରୁ କେବଳ ୧୦୮ ରନ ବାହାରିଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.