WHO ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କଲା ଆମେରିକା ।

WHO ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କଲା ଆମେରିକା, Nitidina, Odisha, Stay home Stay safe, Corona, Covid-19, News, USA, WHO

WHO ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କଲା ଆମେରିକା ।

WHO ସହିତ ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କକୁ ସମାପ୍ତ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ – ଚୀନ୍ ଏହି ସଂଗଠନକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଅତୀତରେ ଆମେରିକା WHO କୁ ସହାୟତା ପାଣ୍ଠିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା । WHO ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ କ୍ରମାଗତ ଆକ୍ରମଣ କରିଚାଲିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସଂଗଠନରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନରୁ ନିଜକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ WHO ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚୀନ୍ ଅଧୀନରେ ଅଛି । WHO ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଲା ଏବଂ ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସହିତ ଏହାର ସମ୍ପର୍କକୁ ସମାପ୍ତ କରିବ ।

WHO ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କଲା ଆମେରିକା ।
Google

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଇନା WHO କୁ ବର୍ଷକୁ ୪୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଦେବାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବାବେଳେ ଆମେରିକା WHO କୁ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୪୫୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ସଂସ୍କାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ WHO ଦେଇଥିବା ସୁପାରିଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆମେରିକା WHO ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗୁଛି ।

WHO ଆମେରିକାର ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲା ।

ଅତୀତରେ ଆମେରିକା WHO କୁ ସହାୟତା ପାଣ୍ଠିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ WHO କୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ଏଥିସହ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ WHO ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗଠନରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ। ନଚେତ୍ ଆମେରିକା ଏହାର ପାଣ୍ଠିକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିବ ଏବଂ ସଂଗଠନଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରେ ।

ଆମେରିକାର କ୍ରମାଗତ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସପକ୍ଷରେ WHO ର ଚରମ ଅବହେଳା ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ହେତୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଦୁଃଖ ଭୋଗୁଛି ।

Unanimous approval of resolution seeking probe,
Google
ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 58 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଏବଂ ଏହା ୧୮୮ ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫,୮୭୮,୭୦୨ ଏହି ମହାମାରୀ ଦ୍ୱରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ୩୬୨,୭୬୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ଆମେରିକା ଯେଉଁଠାରେ ୧,୭୩୫,୯୭୧ ମାମଲାରେ ୧୦୨,୩୨୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା ପରେବି ଆମେରିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ ହେବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ ।

କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ମହାମାରୀ ଭାରତ ସମେତ ୧୨ ଟି ଦେଶରେ ୧ ଲକ୍ଷ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଏଥିସହିତ ଏହି ରୋଗ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

WHO ନୂତନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କଲା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମହାମାରୀର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବାର ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ନୂତନ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ଘୋଷଣା କରିଛି । ଯେକୌଣସି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଅଧୀନରେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ବଡ ଦେଶ ନୁହେଁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିଆଯିବ ।

WHO declares the coronavirus outbreak a pandemic - Business Insider
Google

ଏହା ଘୋଷଣା କରି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ସଂଗଠନ ହେବ । ଯେଉଁଥିରେ ବିଦ୍ୟମାନ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟତୀତ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ୍ୟ କରାଯିବ ।

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ନିଜ ତରଫରୁ WHO କୁ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ସେହି ଆଧାରରେ, WHO ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

WHO ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ।

ସମ୍ପ୍ରତି WHO ଦ୍ଵାରା ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହାର ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜେଟ୍ ହେଉଛି ୨.୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେରିକାର ପାଣ୍ଠି ଅଟକି ଯାଇଛି, ତେଣୁ ଆମକୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ ।

କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ, ଏହାର ଚାପ ପରେ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ୍ୟ WHO ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଡିସେମ୍ବରରେ WHO କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇନଥିଲା । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *