ଅନଲକ୍ ୫ ଗାଇଡଲାଇନ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ ଖୋଲାଯିବ ଆଉ କଣ ମିଳିଛି ଅନୁମତି । ଗାଇଡଲାଇନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଜାଣନ୍ତୁ ।

Unlock 5.0 Here are the guidelines issued by MHA 10 points Cinemas schools to reopen, Unlock 5, Nitidina, Odisha

ଅନଲକ୍ 5 ଗାଇଡଲାଇନ: MHA ଅନଲକ୍ 5 ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ସିନେମା ଏବଂ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଖୋଲିବା ସହିତ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ଅନଲକ୍ ୫ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆଜି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

ଅନଲକ୍ ୫ ଗାଇଡଲାଇନ: ଗୃହ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MHA) କୋଭିଡ -19 ଲକଡାଉନର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରାମ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ସିନେମା ଏବଂ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଖୋଲିବା ସହିତ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ଅନଲକ୍ ୫ ରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିପାରେ, କିନ୍ତୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି ।

School Reopen in Unlock 5.0: Schools to open for all classes in Unlock 5.0!  Know the government's plan
Google

ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ଅନଲକ୍ ୫ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ । ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିବା ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ଏବଂ ୯୭,୦୦୦ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲକ୍ ୫ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।

ଅନଲକ୍‌-୫ରେ ମଧ୍ୟ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କଡାକଡି ଜାରି ରହିବ ।
ଅନଲକ୍ 5 ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀର ୧୦ ପଏଣ୍ଟ:

୧. ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ସିନେମା, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଏବଂ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ପୁନଃଖୋଲିପାରିବ ୫୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସିବା କ୍ଷମତା ସହିତ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ସିନେମାଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୭ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କ୍ଷତି ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ମାଲିକମାନେ ଖୋଲିବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

Unlock 5 guidelines released: Cinemas allowed with 50% occupancy and social  distancing measures
Google

୨. ଅନଲକ୍ ୫ ପାଇଁ MHA ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କହିଛି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ପରେ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ UT ସରକାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଗ୍ରେଡ୍ ଅନୁସାରେ । ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକର ପୁନଃଖୋଲିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା ସହିତ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏବଂ କେତେକ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ।

୩. ତଥାପି, ଯଦିଓ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପୁନଃଖୋଲିପାରିବେ, ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଦୂରତ୍ୱ ଶିକ୍ଷା ଶିକ୍ଷାଦାନର ପସନ୍ଦିତ ଧାରା ହୋଇ ରହିବ ଏବଂ ଉତ୍ସାହିତ ହେବ । ଯେଉଁଠାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ କରୁଛନ୍ତି, ଯଦି କିଛି ଛାତ୍ର ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । ଛାତ୍ରମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଲିଖିତ ସମ୍ମତି ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପଢିପାରନ୍ତି । MHA ଅନଲକ୍ ୫ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଉପସ୍ଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ସମ୍ମତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ।

୪. Ph.D. ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

Unlock 5.0 Guidelines: Rules Expected Soon As 4th Phase Ends Wednesday
Google

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ, ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟ ନିଜକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ପିଏଚଡି ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ।

୫. ରାଜ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବେସରକାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କେବଳ Ph.D. ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିପାରେ, ଯେଉଁମାନେ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ UT ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ।

୬. ବ୍ୟବସାୟରୁ ବ୍ୟବସାୟ (B2B) ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

Unlock 5 Guideline on swimming pool to reopen
Google

୭. କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍ଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅନଲକ୍‌-୫ରେ ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

୮. ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ପୁନଃଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯିବ ।

Unlock 5: States can decide on reopening schools
Google

୯. ଅନଲକ୍ ୫.୦ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ସାମାଜିକ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, କ୍ରୀଡା, ମନୋରଞ୍ଜନ, ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମିକ, ରାଜନୈତିକ ଓ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେବଳ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ । କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବା ମନା । ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ଜନସମାବେଶରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନେ ଅନୁମତି ଦେଇପାରିବେ । ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଦଶହରା, ଦିୱାଲୀ ଏବଂ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

Unlock 5 guidelines: What's allowed, what's not
Google

10. କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭ୍ରମଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ । ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ଉଡାଣ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ୍ତ କଟକଣା ଜାରି ରହିବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.