ହିମାଳୟର ଧାରା ପରି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ।

ହିମାଳୟର ଧାରା ପରି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ।, fire in uttarakhand forest, India, Nitidina

ହିମାଳୟର ଧାରା ପରି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ।

ଦେଶ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଏବଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମରୁଭୂମି ପଙ୍ଗପାଳ ସହିତ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଆଉ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପରିବେଶ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ପ୍ରାୟ ଚାରି ଦିନ ହେବ ରାଜ୍ୟରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଅବସର ନଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ମର୍କର ସ୍ତରର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଗତ ଚାରି ଦିନ ହେଲା ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଙ୍ଗଲୀ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ଜଳୁଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ୪୬ ଟି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ୫୧.୩୪ ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ବାସ କରୁଥିବା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପ୍ରଜାତିଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇଛି । ଜଙ୍ଗଲୀ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଆନୁମାନିକ କ୍ଷତି ପ୍ରାୟ ୧.୩୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ

କେବଳ ରାଜ୍ୟର କୁମାଓନ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମୋଟ ୨୧ ଟି ଜଙ୍ଗଲୀ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଏହା ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଛି । ଗରୱାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୬ ଟି ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ୯ଟି ଜଙ୍ଗଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି ।

ନେଟେନିଜେନ୍ସ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଯାଇ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ଆସୁଥିବା ବଣୁଆ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବର କିଛି ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଉତ୍ତର ଭାରତର ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଯାହା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି । ଉତ୍ତାପ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରୁଛି ଏବଂ ଏକର ଏକର ସବୁଜ ଆବରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ।

More forest fire in 4 months this year
ହିମାଳୟର ଧାରା ପରି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ।

ଜଳର ଉତ୍ସ ଶୁଖିଯାଉଥିବାରୁ ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ବହୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଅନେକ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ପବନ ଏକ ବିବାଦର କାରଣ ହୋଇସାରିଛି । ରାଜ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ କିଛି COVID-19 ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିସାରିଛି ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସହିତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସତର୍କ ରହିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ବିପଦରେ ପଡ଼ିବେ ନାହିଁ ।

ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.