IND vs AUS: ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ରେକର୍ଡ ପୁଣି ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ କୋହଲି, ଏହି ରେକର୍ଡ କରି ହେଲେ ଦ୍ରୁତତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ।

Virat Kohli became the fastest batsman to score 12000 runs in ODI, broke Sachin's record

ବୁଧବାର ଦିନ କାନବ୍ରାଠାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ତଥା ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ତୃତୀୟ ODI ରେ ୨୩ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ମାତ୍ରେ ବିରାଟ କୋହଲି ODI ଇତିହାସରେ ୧୨,୦୦୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ଦ୍ରୁତତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦ୍ରୁତତମ ୧୨,୦୦୦ ରନ୍ ପୂରଣ କରିବାରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଦୁନିଆର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ।

Virat Kohli Becomes Fastest Cricketer To Score 12000 ODI Runs | Kashmir Observer
Google

ODI କ୍ରିକେଟରେ ଦ୍ରୁତତମ ୧୨ ହଜାର ରନ୍ ପୂରଣ କରିବାରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । ବୁଧବାର କାନବ୍ରାଠାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ODI ରେ କୋହଲି ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ୧୩ ତମ ଓଭରରେ ସେନ ଆବଟ୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଲରୁ ଗୋଟିଏ ସିଙ୍ଗିଲ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ସହ ସେ ୧୨ ହଜାର ODI ରନ୍ କରିଥିଲେ । ସେ ୨୪୨ ଇନିଂସରେ ଏହି ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କି ତେନ୍ଦୁଲକର ୩୦୦ ଇନିଂସରେ ଏହା କରିଥିଲେ ।

ଏହି ତାଲିକାରେ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ପରେ ରିକି ପୋଟିଂ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ ୩୨୩ ମ୍ୟାଚ୍ ର ୩୧୪ ଇନିଂସରେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା ୩୫୯ ମ୍ୟାଚ୍ ର ୩୩୬ ଇନିଂସରେ, ୩୯୦ ମ୍ୟାଚ୍ ର ୩୭୯ ଇନିଂସରେ ସନାଥ ଜୟସୁରିୟା ଏବଂ ୪୨୬ ମ୍ୟାଚ୍ ର ୩୯୯ ଇନିଂସରେ ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନ ଏହା କରିଥିଲେ । ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ ପୂର୍ବରୁ କୋହଲି ତାଙ୍କ ନାମରେ ୧୧ ହଜାର ୯୭୭ ରନ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମାତ୍ର ୨୩ ରନ୍ ଦୂରରେ ଥିଲେ । ଯାହା ସେ ସହଜରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ କରିଥିଲେ ।

Virat Kohli became the fastest batsman to score 12000 runs in ODI, broke Sachin's record
Google
ଏହି ରେକର୍ଡଗୁଡିକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନାମରେ ଅଛି:

ବିରାଟ କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ଏକ ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ । ବିରାଟ କୋହଲି ଦ୍ରୁତତମ ୮,୦୦୦ ରନ୍ (୧୭୫ ଇନିଂସରେ), ୯୦୦୦ ରନ୍ (୧୯୪ ଇନିଂସରେ), ୧୦,୦୦୦ ରନ୍ (୨୦୫ ଇନିଂସରେ) ଏବଂ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ୧୧,୦୦୦ ରନ୍ (୨୨୨ ଇନିଂସରେ) ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି ।

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ODI କ୍ୟାରିଅର୍:

ODI କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ବିରାଟ କୋହଲି ସବୁଠାରୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ । ବିରାଟ କୋହଲି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୯.୨୯ ହାରାହାରି ୨୫୦ ମ୍ୟାଚରେ ୧୧,୯୭୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ODI କ୍ରିକେଟରେ ବିରାଟ କୋହଲି ୪୩ ଶତକ ଏବଂ ୬୦ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ODI କ୍ରିକେଟରେ କେବଳ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସଚିନଙ୍କ ନାମରେ ୪୯ ଶତାବ୍ଦୀ ରହିଛି ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି ।

Virat Record: Kohli breaks Tendulkar's fastest 12K ODI runs' record
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.