IND VS AUS: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମିଳିଥିବା ପରାଜୟରେ କୋହଲି ଯାହା କହିଲେ ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ।

ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି କାହାର ନାମ ନେଇନାହାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ୬୨ ରନର ଅଧିକ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ (୪୦ ବଲରେ ୯ ରନ)ଙ୍କ ଖେଳିବାର ଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲା।

Google

ଭାରତ ବନାମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ: ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ନିଜ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ କମ ଟେଷ୍ଟ ସ୍କୋର ୩୬ ରନର’ଖରାପ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ’କୁ ମନେପକେଇବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ଓ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ‘ଛୋଟ କଥାକୁ ବଡ଼’ନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ସେ ବ୍ୟାଟିଂରେ ‘ଆଗ୍ରହର କମି’ବିଷୟରେ କଥା ହେଲେ।ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ କାହାର ନାମ ନେଲେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ୬୨ ରନର ଅଧିକ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ(୪୦ ବଲରେ ୯ ରନ)ଙ୍କ ଖେଳିବାର ଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲା।

କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟକୁ ୮ ୱିକେଟରେ ହାରିବା ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଲେ,”ମତେ ଲାଗୁନାହିଁ କି ଆମେ କେବେବି ଏହାଠାରୁ ଖରାପ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛୁ। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଏଠାରୁ କେବଳ ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିବା ଓ ଆପଣ ଦେଖିବେ କି ଖେଳାଳୀ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାଦ ବଢାଉଛନ୍ତି।”ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଦଳକୁ ବଞ୍ଚେଇବାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟାସ କଲେ କିନ୍ତୁ ବିଦେଶରେ ଏହି ବର୍ଷ ଲଗାତାର ଷଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ପାଳିରେ ଦଳର ୨୫୦ରୁ କମ ସ୍କୋର ପରେ ବ୍ୟାଟିଂର ସମର୍ଥନ କରିବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା।

ସେ କହିଲେ,”ସଚ୍ଚୋଟ ଭାବରେ ନିଜ ବିଚାର ରଖିବି ତେବେ ଏହା ଅଜିବ ହେବ। ବଲର ଅଧିକ ଚଳନ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆମ ଭିତରେ ମ୍ୟାଚକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାର ଚେଷ୍ଟା ଦେଖାଗଲା ନାହିଁ।”ଭାରତୀୟ ପାଳି ପାଖପାଖି ୨୧.୨ ଓଭରରେ ଶେଷ ହେବା ଉପରେ ସେ କହିଲେ,”ସବୁ କିଛି ଏତେ ଜଲ୍ଦି ହେଲା କି କେହି କିଛି ବୁଝିପାରିଲା ନାହିଁ।

Google

କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନରେ ୨୦୧୮ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗ୍ରସ୍ତକୁ ଛାଡିଦେବା ତ ଭାରତୀୟ ପାଳି କେତେଥର ତାସର କାର୍ଡ ଭଳି ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ଏହି ବର୍ଷ ନ୍ୟୁଜଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପରେ ଏହା ଲଗାତାର ଷଷ୍ଠ ପାଳି ଅଟେ ଯେବେ ଦଳ ବଡ ସ୍କୋର ଠିଆ କରିବାରେ ଅସଫଳ ରହିଲା। କୋହଲିଙ୍କୁ ଯଦିଓ ଏଥିରେ କିଛିବି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପରି ଲାଗୁନାହିଁ।

ସେ କହିଲେ,”ମତେ ଲାଗୁନାହିଁ କି ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଅଟେ ଓ ଆମେ ଏଠାରେ ବସିକରି ଛୋଟ କଥାକୁ ବଡ କରୁଛୁ କିନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଠିକ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବା ବିଷୟରେ ଅଟେ।”ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା,ଇଂଲଣ୍ଡ, ନ୍ୟୁଜଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପାଖାପାଖି ୧୫ଟି ପାଳିରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଶସ୍ତାରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ଗତ ୮-୯ ବର୍ଷରେ ଏପରି ୬ଟି ମନେ ଅଛି।

ସେ କହିଲେ,”ଯଦି ମୁଁ ଭୁଲ ନୁହେଁ ତେବେ ଆପଣ ୮,୯ ବର୍ଷରେ କେବଳ ୫ କିମ୍ବା ୬ ଥର ବ୍ୟାଟିଂ ଖରାପ ହେବା ବିଷୟରେ କଥା ହେଲେ। ଏପରି ବାରମ୍ବାର ସମ୍ଭବ ଅଟେ ଓ ଆମକୁ ନିଜର ଭୁଲ ସ୍ୱୀକାର କରି ଦେଖିବାକୁ ହେବ କି କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବାକୁ ହେବ।

Google

ସେ କହିଲେ,”ଆମେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିଛୁ କି ଏହା ବୁଝିପାରିବୁ କି ମ୍ୟାଚର ବିଭିନ୍ନ ଚରଣରେ କଣ କରିବାକୁ ହେବ। ଏହା କେବଳ ତୃତୀୟ ଦିନର ଯୋଜନାକୁ ଠିକ ଭାବରେ ମଇଦାନରେ ନ ଦେଖାଇବା ବିଷୟରେ ଅଟେ।”ସେ କହିଲେ,”ଆଜି ଆମେ ୯ ୱିକେଟ ସହିତ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲୁ,ଆମକୁ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଥିଲା। ମତେ ଲାଗୁନାହିଁ କି କିଛି ମାନସିକ ଥକ୍କାପଣ କାରଣରୁ ହୋଇଛି।”

ଜୋସ ହେଜେଲଉଡ଼ ଓ ପ୍ୟାଟ କମିନ୍ସ ଭଲ ଲାଇନ ଓ ଲେନଥରେ ବୋଲିଂ କଲେ କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଅନୁଭବ କଲେ କି ସେ ପ୍ରଥମ ପାଳି ତୁଳନାରେ କିଛି ଅଲଗା କରିନାହାନ୍ତି। କୋହଲି କହିଲେ କି,”ଦେଖନ୍ତୁ, ସେ ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାରର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ।ଆମେ ଏହାକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ଓ ଏହା ବିଷୟରେ ଯୋଜନା କରିବା ମାମଲାରେ ଉଚିତ ଥିଲୁ।”କୋହଲି ଏବେ ଶୃଙ୍ଖଳାର ଭାଗ ହେବେ ନାହିଁ ସେ ପିତୃତ୍ୱ ଛାଡ଼ରେ ଭାରତ ଆସିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *