ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନରୁ ମୋବାଇଲକୁ କଲ କରିବେ ତେବେ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଖାସ କଥା ନହେଲେ କଲ ଲାଗିବନି। ନିଶ୍ଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଆଜିଠାରୁ ଦେଶରେ କୌଣସି ବି ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାଇନ ଫୋନରୁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ଫୋନ କରିବାର ପ୍ରଣାଳୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପରେ ବଦଳି ଯାଇଛି। ନୂଆ ନିୟମର ଅନୁସାରେ, ଏବେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାଇନ ଫୋନରୁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରେ କଥା ହେବା ପାଇଁ ଶୂନ୍ୟ ଲଗାଇବାକୁ ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଟେଲିକମ ସର୍ଭିସ ପ୍ରୋଭାଇଡରଗୁଡିକୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ମିଳିବ।

Google

ଏହି ବିଷୟରେ ଟେଲିକମ ବିଭାଗ ୨୦ ନଭେମ୍ବରକୁ ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଦେଇଥିଲା । ଏହି ଘୋଷଣାରେ କୁହାଯାଇଥିଲା କି ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାଇନରୁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରେ ଡାଏଲ କରିବାର ପ୍ରଣାଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଟ୍ରାଇର ଦାବିକୁ ମାନି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ସୁବିଧା ଏବେ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବାହାରକୁ କଲ କରିବା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ।

ଶୂନ୍ୟରୁ ତିଆରି ହେବ ୨୫୪.୪କୋଟି ନମ୍ବର:

ଡାଏଲ କରିବାର ପ୍ରଣାଳୀରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ଵାରା ଦୂରସଞ୍ଚାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ମୋବାଇଲ ସେବାଗୁଡିକ ପାଇଁ ୨୫୪.୪ କୋଟି ଅତିରିକ୍ତ ନମ୍ବର ତିଆରି କରିବାର ସୁବିଧା ମିଳିବ। ଏହା ଭବିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରା କରିବା ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବ। ଏହାଠାରୁ ଆଗକୁ ନୂଆ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଜାରି କରିପାରିବେ।

Google
୧୧ ଅଙ୍କର ହୋଇପାରିବ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର:

ଭବିଷ୍ୟତରେ ଟେଲିକମ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୧୧ ଅଙ୍କର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିପାରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ମୋବାଇଲ ଗ୍ରାହକଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଶୀଘ୍ରରେ ବଢ଼ୁଅଛି,ଯେଉଁଥିପାଇଁ ୧୦ ଅଙ୍କର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ କମ ପଡି ଯାଉଛି। ଏମିତିରେ କେବଳ ଶୂନ୍ୟର ପ୍ରୟୋଗରୁ ଆଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ବହୁତ ସରଳ ହୋଇଯିବ।

Google
ଦୂରସଞ୍ଚାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମନେ ପକାଇଲେ:

ଏହି ବିଷୟରେ ଦୂରସଞ୍ଚାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁବାରକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଲେ କି ତାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ୧୫ ଜାନୁଆରୀରୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାଇନରୁ ମୋବାଇଲକୁ କଲ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ଶୁନ୍ୟ ଡାଏଲ କରିବାକୁ ହେବ।ଏୟାରଟେଲ ନିଜ ସ୍ଥାୟୀ ଲାଇନ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛି,”୧୫ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରୁ ନିୟମରେ ଆସୁଥିବା ଦୂରସଞ୍ଚାର ବିଭାଗର ଏକ ନିର୍ଦେଶର ଅନ୍ତର୍ଗତରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାଇନରୁ କୌଣସି ମୋବାଇଲକୁ ଫୋନ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ଶୂନ୍ୟ ଡାଏଲ କରିବାକୁ ହେବ।”

ସରକାରୀ ଦୂରସଞ୍ଚାର କମ୍ପାନୀ ବିଏସଏନଲର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ନିର୍ଦେଶକ ପିକେ ପୁରବର ଏହି ବିଷୟରେ ସମ୍ପର୍କ କରାଯିବାରୁ କହିଲେ କି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଏହା ସହ ଜଣାଇଦେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.