ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ କଣ ଅଟେ? ଭାରତରେ ଆପଣ କେଉଁଠି କରିପାରିବେ ଏହି ଏଡ଼ବେଂଚର?

ସାଇକେଲରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ ଓ ମାଉଣ୍ଟେନ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ଏଡ଼ବେଂଚର ବିଷୟରେ ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି? ଭାରତରେ ତିନୋଟି ଲୋକପ୍ରିୟ ଟୁରିଷ୍ଟ ପ୍ଲେସରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଏହି ଏଡ଼ବେଂଚର ବିଷୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଆଗ୍ରହ ମିଳୁଛି।

Google

ଦେଶରେ ଏବେ ସେହି ସମୟ ତ ଆଉ ନାହିଁ ଯେ ସାଇକେଲର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଓ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କାହାକୁ ଦୈନଦିନ ଜୀବନାରେ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଲୋକ ଓ କିଛି ଏହାକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଛାଡିଦେଲେ କିଛି ଏପରି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଚଲାଉଛନ୍ତି।ସାଇକେଲର ଆଉଏକ ବର୍ଗ ଅଛି ଯେଉଁମାନେ ସାଇଲେଲକୁ ଖେଳ ସହ ଯୋଡି ଦେଖାଇଥାନ୍ତି। ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ କିନ୍ତୁ ଏଡ଼ବେଂଚର ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଲୁକ ଉଠାଇବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ। ଯାହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ସାଇକେଲ ମୁଖ୍ୟ ବାହାନ ଥିଲା ଏବେ ଏହାକୁ ରୋମାଞ୍ଚକ ରୂପରେ ନେବାର ଖୁସି ଖବର ଏହାକି ଏବେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସାଇକେଲର ସୌକ ରହୁଥିବା ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏଶୋ ଏଲବେନ ଓ ରୋନାଲ୍ଡ ସିଂହ ଙ୍କ ଭଳି ସାଇକେଲିଷ୍ଟିଙ୍କ ଠୁ ଦେଶର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଛି। ବହରଲାଲ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥାନ୍ତି ସଫେଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ଦେଶରେ କେଉଁଠି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

Google
କଣ ହୋଇଥାଏ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ:

ରାସ୍ତାରେ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ଛଡା ଟ୍ୟାଙ୍କ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ, ବିଏମଏକ୍ସ, ଏମଟିବି ଭଳି ଟର୍ମ ଯୁବକଙ୍କ ଭିତରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏବେ ଭାରତରେ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟତା ମିଳିନାହିଁ। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଏକ ଏଡ଼ବେଂଚର ରୂପରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି।

ଆପଣ ଆକାଶରେ ସାଇଲେଲ କିପରି ଚଳାଇପାରିବେ?ଏହା ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଜିନିଷ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇନାହିଁ। ବରଂ ମାଟିଠୁ ବହୁତ ଉପରେ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁପରି ରୋପ-ବି ର ମଜା ଆପଣ ଏକ ଟଲିରେ ବସି ନେଇଥାନ୍ତି।ସେହିପରି ଆକାଶରେ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ରାକର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ଯାହା ସସାପେନ୍ସନ ଜରିଆରେ ବନ୍ଧା ଯାଇଥାଏ।

Google
କୁଲୁ ମୋନାଲିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ:

ଏହି ଦୌଡ଼ି ଉପରେ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ସାଵଧାନୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏହା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରେନର ପ୍ରଥମେ ସବୁ ବୁଝାଇଥାଏ ଏହା ପରେ ହେଲମେଟ ଓ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟ ଜିନିଷ ପିନ୍ଧାଯାଇ ଆପଣଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହାର ମଜା ସେହିମାନେ ନେଇପାରିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଉଞ୍ଚାସ୍ଥାନରେ ଡର ଲାଗିବା ଭଳି କୌଣସି ରୋଗ ନଥିବ।

ଯଦି ଆପଣ ଏକ୍ରୋଫୋବିଆ ଭଳି ରୋଗ ଅଛି ବା ଆପଣଙ୍କୁ ଏଡ଼ବେଂଚରରେ କୌଣସି ରୁଚି ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ଏହାଠାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଦେଶରେ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି।ନେପାଳ ଓ ପୋଖରା ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଏଡ଼ବେଂଚର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ।

ଭାରତରେ କେଉଁଠି ଅଛି ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ?:

ଭାରତରେ ଆପଣ ଏହି ତିନୋଟି ଜାଗାରେ ଏହି ଏଡ଼ବେଂଚରର ଆନନ୍ଦ ଉଠାଇପାରିବେ। ସେହି ସ୍ଥାନ ହେଉଛି-କୁଲୁ ମୋନାଲି, ଋଷିକେସ, ଓ କୋଚି। ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ପାର୍କ କୁଲ ମୋନାଲିର ଏହି ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଗୁଲାବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ଏଠାରେ ଏହା ସମୂଦ୍ରତଟରୁ ୯୦୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଏଥିପାଇଁ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠି ପାଇଁ ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବ।

ଦେଶର ସବୁଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲୋକପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ କୁଲୁ ମୋନାଲିରେ ପୂର୍ବରୁ ବୈଲିରେ ପେରାଗ୍ଲାଇଡ଼ିଙ୍ଗ ଓ ସ୍କିଇଂଙ୍ଗ ଭଳି ଏଡ଼ବେଂଚର ରହିଥାଏ। ମୋନାଲିରେ ରୋହତାଙ୍ଗ ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ। ଯେଉଁଠି ବରଫରେ ଢାଙ୍କି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ବାଇକିଙ୍ଗ ଓ ସ୍କିଇଂଙ୍ଗ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ। ଏବେ ଏଠାରେ ସ୍କାଇ ସାଇକେଲିଙ୍ଗ ଏଡ଼ବେଂଚର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆସିବାର ନୂଆ ବିକଳ୍ପ ଅଟେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.