ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ WHO ର ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ।

ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ WHO ର ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ।, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, WHO, Mask, New guideline for mask

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛି ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ । ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ WHO ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପାଳନ କରାଯାଉ ନାହିଁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ତେବେ ମାସ୍କର କ୍ଵାଲିଟିକୁ ନେଇ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । WHO କହିଛି ଯେ, ଫେସ୍ ମାସ୍କକୁ ବଜାରରୁ କିଣାଯାଇ ପାରିବ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ତିନୋଟି ପରସ୍ତ କପଡ଼ା ଥିବା ଦରକାର ।

କଣ କଣ ସମାନ ରହିବ ।

ଯେଉଁମାନେ COVID-19 ର ଲକ୍ଷଣରେ ପୀଡିତ, ସେମାନେ ଘରେ ରହି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ।
ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାରେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।
ଯଦି କୌଣସି ଅସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବଶ୍ୟକ, ତେବେ ସେମାନେ ଏକ ମେଡିକାଲ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ।
ଘରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମାନ କୋଠରୀରେ ଥିବାବେଳେ ଏକ ମେଡିକାଲ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ।
ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କିମ୍ବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ସହିତ କାରବାର କରିବା ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ମେଡିକାଲ୍ ମାସ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

କପଡା ମାସ୍କ କିପରି ପିନ୍ଧିବେ?
India Tv - How to wear a fabric mask safely
WHO

WHO ବ୍ୟାଖ୍ୟା କେଲେ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏହାକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ । ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ।

COVID-19 ରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି । କିଏ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ଏବଂ କେବେ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା କ’ଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ ।

ଗ୍ରୋସରି ଷ୍ଟୋର୍‌, କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ର, ସାମାଜିକ ସମାବେଶ, ଜନ ସମାବେଶ, ସର୍ବ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି WHO । ମେଡିକାଲ୍‌ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ ଗ୍ରେଡ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରିକି କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଓ୍ୱାର୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟକରୁନଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ଅନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ ।

ଜନଗହଳି ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ । ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ରେଳ, ବସରେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ।

୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ବିଛଣାରେ ପଡ଼ି ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମ୍ଭବ ହେଉ ନାହିଁ ତେବେ ସେହି ସ୍ଥଳରେ ସେମାନେ ମେଡିକାଲ୍‌ ଗ୍ରେଡ୍‌ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେହିପରି ହାତ ନ ଧୋଇ ମାସ୍କ ଛୁଇଁବା କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ଖୋଲିବା ଓ ଲଗାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ WHO ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.