WHO କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ଦେଲା ବଡ ବୟାନ !

WHO କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ଦେଲା ବଡ ବୟାନ !, WHO said there is no hope of corona vaccine before 2021, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Unlock 2.0, Corona Vaccine

କରୋନା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରୁଥିବା ବେଳେ କରୋନା ଟିକା (କୋଭିଡ -19 ଟିକା) ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ରୁଷିଆ, ଚୀନ୍, ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଫଳ ହେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । WHO ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ହେବାର କୌଣସି ଆଶା ନାହିଁ । WHO ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବଣ୍ଟନ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇପାରେ ।

WHO କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକ୍ ରିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଭଲ ସଫଳତା ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ୨୦୨୧ ର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହା ଆଶା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ଗଠନର ଗତି ଟିକିଏ ମନ୍ଥର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟୀକାକରଣର ସୁରକ୍ଷା ମାନରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ନହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ରିୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି, “ଆମ ଆଖିରେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସାହସ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାହସ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଟିକାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି । ଏହା କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଟିକିଏ କମ୍ ସମୟ ନେଇପାରିବା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ, ଆମେ କେବଳ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଭାଗରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ସେମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ଏବଂ କୌଣସି ଟିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ମାନ କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ନାହିଁ ।

କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଫାଇଜର ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ।

ଏହି ସମୟରେ, ଆମେରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲେକ୍ସ ଆଜାର ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ପାଇଁ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି, ଯାହା ଅଧୀନରେ କମ୍ପାନୀ ଡିସେମ୍ବରରେ ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରଥମ ୧୦୦ ନିୟୁତ ଡୋଜର ବିକାଶ କରିବ । ଏହାକୁ ଆମେରିକା ଯୋଗାଇବ । ଆଜାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀରୁ ୫୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ ଟିକା କିଣି ପାରିବ । ଆଜାର ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବାକୁ ପଡିବ’ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

WHO said- there is no hope of corona vaccine before 2021
Google

ଫାଇଜର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ ପୃଥକ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ ମିଳିତ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ଟିକା କିଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ‘ଅପରେସନ୍ ରାପ୍ ସ୍ପିଡ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍’ ଅଧୀନରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଏହି ଟିକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଏକରୁ ଅଧିକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ର ୩୦ ନିୟୁତ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମାତ୍ରାର ଟୀକା ଯୋଗାଇବା ।

ଏହା ଅଧୀନରେ, FDA ଅନୁମୋଦନ ପୂର୍ବରୁ, ସରକାର ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଘୋଷିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଟିକା କିଣିବେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଫଡିଏର ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଟିକା ର ପ୍ରଥମ ୧୦୦ ନିୟୁତ ଡୋଜ ପାଇଁ ଆମେରିକା ୧.୯୫ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଦେବ । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ପରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ସଂଖ୍ୟା ପାଞ୍ଚକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.