ଧୋନୀଙ୍କ ସହିତ ଏବଂ ଧୋନୀଙ୍କ ପରେ, କେତେ ବଦଳିଛନ୍ତି କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଏବଂ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ?ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର।

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ଯଦିଓ ସନ୍ୟାସ ନେଇସାରିଛନ୍ତି ଓ ମୈଦାନ ଠାରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଫ୍ୟାନ ପ୍ରାୟ ତାଙ୍କୁ ମନେ ପକାନ୍ତି। ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛନ୍ତି ଓ ଏମିତିରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ମାନିବା କଥା କି କୁଲଦୀପ ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଧୋନୀଙ୍କ ୱିକେଟ ପଛରେ ରହିବା ସମୟରେ ବହୁତ ଭଲ ଖେଳ ଖେଳିଥିବାର ନଜର ଆସୁଥିଲେ। କିଛି ଲୋକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କହିଛନ୍ତି କି ଧୋନୀଙ୍କର ୱିକେଟ ପଛରେ ନ ରହିବା ପରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ଖେଳର ପ୍ରଭାବ କମିଛି।

Google

ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ମିଳିଥିବା ପରାଜୟ ପରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଆହୁରି ଅଧିକ ପଚରା ଯାଉଅଛି। ପୁନେର ଏମସିଏ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶୁକ୍ରବାରକୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧ ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ୬ ୱିକେଟରେ ବିଜୟ ହାସଲ କଲେ। ଏହି ବିଜୟ ପରେ ଅତିଥି ଦଳ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚର ସିରିଜକୁ ୧-୧ରେ ବରାବର ମଧ୍ୟ କରିଦେଲେ।

ଏହି ମୁକବିଲାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ କେଏଲ ରାହୁଲ(୧୦୮)ଙ୍କ ଶତକ,ରିଷବ ପନ୍ତ(୭୭)ଓ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି(୬୬)ଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସାହାଯ୍ୟରେ ୬ ୱିକେଟରେ ୩୬୬ ରନର ମଜଭୁତ ସ୍କୋର କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ୪ ୱିକେଟ ହରାଇ ୪୩.୩ ଓଭରରେ ହିଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିନେଲେ। ମ୍ୟାନ ଅଫ ଦି ମ୍ୟାଚ ରହିଥିବା ଜନୀ ବେୟାରଷ୍ଟୋ ୧୨୪ ରନର ଅପରାଜିତ ପାଳି ଖେଳିଲେ।ତାଙ୍କ ଛଡା ଅଲରାଉଣ୍ଡର ବେନ ଷ୍ଟୋକସ ୯୯ ରନ ବନେଇଥିଲେ।

Google

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଇଂରାଜୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସ୍ପିନରକୁ ଧୋଇଲେ:ପୁନେରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ପିନରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଇଂରାଜୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ଜମିକରି ରନ ବନାଇଲେ। ଚାଇନା ମ୍ୟାନ ବୋଲର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଓ କୁନାଲ ବହୁତ ରନ ଦେଲେ। କୁଲଦୀପ ୮୪ ରନ ଦେଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ୱିକେଟ ପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା ନାହିଁ। ସେହିପରି, କୁନାଲ ମଧ୍ୟ ୬ ଓଭରରେ ୭୨ ରନ ଦେଇଦେଲେ।

ଧୋନୀଙ୍କ ରହିବା ସମୟରେ ଭଲ ଥିଲା ବୋଲିଂ: ଏହାପରେ ଯୁକ୍ତି ଭଳି ହୋଇଗଲା କି କୁଲଦୀପ ଓ ଚହଲଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଧୋନୀଙ୍କ ଦଳରେ ରହିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଭଲ ଥିଲା। ଯଦି ରେକର୍ଡ ଉପରେ ନଜର ପକେଇବା ତେବେ ଧୋନୀଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ନଜର ତ ଆସିଥାଏ। ଧୋନୀଙ୍କ ସହିତ କୁଲଦୀପ ୪୭ ଏବଂ ଚହଲ ୪୬ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି।ଏହି ସମୟରେ କୁଲଦୀପ ମୋଟ ୯୧ ୱିକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି ଯେବେକି ଚହଲଙ୍କୁ ୮୧ଟି ୱିକେଟ ମିଳିଛି।

Google

ଏପରି ଅଟେ ଧୋନୀଙ୍କ ବିନା ପ୍ରଦର୍ଶନ: ଧୋନୀଙ୍କ ବିନା କୁଲଦୀପ ୧୬ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଲେ ଏବଂ କେବଳ ୧୪ଟି ୱିକେଟ ତାଙ୍କୁ ମିଳିପାରିଲା। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ଇକୋନୋମୀ ରେଟ ୬.୨୨ ରହିଲା। ସେହିପରି,ଚହଲ ଧୋନୀଙ୍କ ବିନା ମୋଟ ୮ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଲେ ଏବଂ ୧୧ଟି ୱିକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଲେଗ ସ୍ପିନରଙ୍କର ଇକୋନୋମି ୬.୮୦ ରହିଲା।

ସେହ୍ୱାଗ କହିଲେ,ଏବେ ତ ନିଜର ସାହାଯ୍ୟ ନିଜକୁ କରିବାକୁ ପଡିବ:ପୂର୍ବ ଧୁରନ୍ଧର ଓପନର ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ୱାଗ କ୍ରିକବଜକୁ କହିଲେ,’ଏହା ଠିକ କଥା ଅଟେ କି ଧୋନୀଙ୍କ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ,ସେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ପଢ଼ିଥାନ୍ତି ଓ କହିଥାନ୍ତି କି ସେ କଣ କରିବାକୁ ଯାଉଅଛି ଓ କଣ କରୁଅଛି। ସେ ବୋଲରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେହି ହିସାବରେ ଗାଇଡ଼ କରନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ବୋଲର(କୁଲଦୀପ ଓ ଚହଲ)ଙ୍କର ଆରମ୍ଭ କ୍ୟାରିୟରରେ ଧୋନୀ ବହୁତ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏବେ ନିଜେ ନିଜର ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ହେବ। ଏବେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ନିଜେ ହିଁ ପଢିବାକୁ ହେବ ଓ ନିଜେ ହିଁ ବୁଝିବାକୁ ହେବ କି କେଉଁ ପ୍ରକାରର ବୋଲିଂରେ ତାଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ଓ ଏବେ ନିଜକୁ ହିଁ ପ୍ଲାନ ବନେଇବାକୁ ହେବ।’

Google

ଏପରି ଅଟେ ‘କୁଲ-ଚା’ଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର:’କୁଲ-ଚା’ରେ ଲୋକପ୍ରିୟ କୁଲଦୀପ ଓ ଚହଲଙ୍କ ଯୋଡି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଖେଳ ଦେଖେଇଛନ୍ତି। କୁଲଦୀପ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ଟି ଟେଷ୍ଟ ୬୩ଟି ଦିନିକିଆ ଓ ୨୧ଟି ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ଟେଷ୍ଟରେ ୨୬ଟି ଦିନିକିଆ ୧୦୫ଟି ଓ ଟି୨୦ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟରେ ମୋଟ ୩୯ଟି ୱିକେଟ ଅଛି। ସେହିପରି ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କର କଥା କହିବା ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଷ୍ଟରେ ମୌକା ମିଳିନାହିଁ। ସେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୪ଟି ଦିନିକିଆରେ ୯୨ଟି ଓ ୪୮ଟି ଟି୨୦ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ମୋଟ ୬୨ଟି ୱିକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.