ଏମଏସ ଧୋନୀଙ୍କ ବାୟୋପିକରୁ ଅଲଗା ଥିଲା ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର କାହାଣୀ,କଣ୍ଡିଶନିଙ୍ଗ କୋଚ ଖୋଲିଲେ ସତ୍ୟତା। ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର।

ଧୋନୀଙ୍କ ବାୟୋପିକ’ ଏମଏସ ଧୋନୀ:ଦ ଅନଟୋଲଡ଼ ଷ୍ଟୋରୀରେ’ ଇଣ୍ଡିଆନ କ୍ରିକେଟ ଟିମର ଆଇସିସି ୨୦୧୧ କ୍ରିକେଟ ୱାର୍ଲଡ଼ କପ ଜିତିବାର ଦୃଶ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଯଦିଓ,ଫିଲ୍ମରେ ଯାହା ଦର୍ଶାଯାଇଅଛି, ୱାର୍ଲଡ଼ କପ ଜିତିବାର କାହାଣୀ ତାହା ଠାରୁ ଅଲଗା ଅଟେ। ଭାରତୀୟ ଦଳର ତତ୍କାଳୀନ କଣ୍ଡିଶନିଙ୍ଗ କୋଚ ପେଡି ଅପଟନ ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା କରିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି।

Google

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପୂର୍ବ ଖେଳାଳୀ ଓ ଭାରତୀୟ ଦଳର ତତ୍କାଳୀନ ମେଣ୍ଟାଲ କଣ୍ଡିଶନିଙ୍ଗ ଆଣ୍ଡ ଷ୍ଟାଟେଜିକ ଲିଡରଶିପ କୋଚ ଅପଟନ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ଦେଇଥିବା ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ କହିଲେ,’ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଫାଇନାଲରେ ଯୁବରାଜ ସିଂହଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଯିବାର ଫଇସଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏମଏସ ଧୋନୀଙ୍କର ଥିଲା। ସେଥିରେ ଅନ୍ୟ କାହାର କୌଣସି ହାତ ନଥିଲା। ‘ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏମଏସ ଧୋନୀ:ଦ ଅନଟୋଲଡ଼ ଷ୍ଟୋରୀରେ’ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କର ରୋଲ କରିଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଛି କି ଯୁବରାଜ ସିଂହଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଧୋନୀ ଓ କୋଚଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା।

ଫିଲ୍ମରେ ଧୋନୀ ହୋଇଥିବା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ କୋଚ ଗୈରି କିଷ୍ଟନଙ୍କ ସହ ଯୁବରାଜଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ନିଜେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଯିବାର କଥା କହୁଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ କିଷ୍ଟନ କହୁଛନ୍ତି,’ୟୁବି ପ୍ୟାଡ଼-ଅଫ କରି ନେଇଛନ୍ତି ଓ ସେ ତୟାର ଅଛନ୍ତି।’ଯଦିଓ, ଧୋନୀ ମାନନ୍ତି ନାହିଁ ଓ ନିଜେ ହିଁ ଯିବା ଉପରେ ଜୋର ଦିଅନ୍ତି। କିଛି କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବ କ୍ରିକେଟର(ଗୈରି କିଷ୍ଟନ)ଙ୍କୁ ଏହା ଅନୁଭବ ହୁଏ କି ଧୋନୀଙ୍କ ଫଇସଲା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାର କିଛି ମୂଲ୍ୟB ନାହିଁ। ସେ କେବଳ ଏତିକି କୁହନ୍ତି,’ତୁମେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଅଟ?'(ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ଭାବାର୍ଥ ଏହା ଜାଣିବାର ଥିଲା କି ତୁମକୁ ପୁରା ଭରସା ଅଛି କି ତୁମେ ସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ଭାଳି ନେବ?)

Google

ଯଦିଓ,ରିଆଲିଟି ଏହା ଠାରୁ ପୁରା ଅଲଗା ଅଟେ। ପେଡି ଅପଟନ ସେହି କଥାକୁ ମନେ ପକାଇ କହିଲେ, ସେ(ଧୋନୀ) ୱାନଖେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଡ୍ରେସିଂ ରୁମର ସାମ୍ନାରେ ଥିବା କାଚର କବାଟର ପଛରେ ରହିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ କୋଚ (ଗୈରି କିଷ୍ଟନ)ବାହାରେ ବସିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ। ମୁଁ ତାଙ୍କର ଠିକ ପାଖରେ ବସିଥିଲି।’

Google

ଅପଟନ କହିଲେ,ମୋର ଭଲ ଭାବରେ ମନେ ଅଛି।ମୁଁ କାଚ ଉପରେ ଆବାଜ ଶୁଣିଥିଲି। ଗୈରି ଓ ମୁଁ ଏକା ସହିତ ପଛକୁ ବୁଲିଲୁ ଆବାଜ ଧୋନୀ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଇଶାରା କଲେ କି ନେକଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମୁଁ ହେବି। କେବଳ ସାଇନ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ(ଇଶାରା-ଇଶାରା)ରେ ଏତିକି ହିଁ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଗୈରି ହଁରେ ମୁଣ୍ଡ ହଲାଇଥିଲେ। ଏହାଛଡା ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇନଥିଲା। ସେହି ଫଇସଲା ଧୋନୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଅପ ହେବାର ସମୟ ଏହା ଅଟେ।’

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.