ଏ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ପାରା, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ରଖେ ନଜର ।

କିମ ନାମ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଇଏ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ତାନାଶାହ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ନୁହେଁ। ଏ ହେଉଛି ଦୁଇ ବର୍ଷର ଏକ ଦୌଡ଼ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପାରା,ଯାହାକୁ ଏବେ ଏବେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ପାରା ହେବାର ଆଖ୍ୟା ହାସଲ ହୋଇଛି। ଏକ ଅନଲାଇନ ନିଲମୀରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧.୩ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ଅଥବା ପାଖାପାଖି ୧.୧୯କୋଟି ଟଙ୍କା ଲଗା ଯାଇଥିଲା,ଯାହା ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ଦାମୀ ପାରା କରିଦେଇଛି।

Google

ଏଣ୍ଟବର୍ପ,ବେଲଜିୟମର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାରାପାଳକ କମ୍ପାନୀ ହୋକ ୱାନ ଡେ ବୁବର ଏହି ମାସରେ ନିଜ ଦୌଡ଼ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ପାରା ମାନଙ୍କର ସମୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଗ୍ରହକୁ ବିକିବା ପାଇଁ ବୋଲି ଲଗାଇଲେ। ଏହାକୁ ଚଳାଉଥିବା ବାପା ଓ ପୁଅଙ୍କର ଯୋଡି ଗୈଷ୍ଟନ ଓ କର୍ଟ ୱାନ ଡେ ବୁବରଙ୍କ ସହ ପାରାପାଳକଙ୍କ ବହୁତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି।ସେ ପାରାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇସାରିଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ପାରାମାନେ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଏଥିରେ କିଛି ଖାସ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାରନାହିଁ କି ତାଙ୍କ ପକ୍ଷୀମାନେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ ନିଲମୀରେ ଅଧିକ ଡିମାଣ୍ଡ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏହି ଡିମାଣ୍ଡକୁ ଛାଡି ମଧ୍ୟ କେହି ଭାବିନଥିଲେ କି ଶୋ ର ତାରକା , ତାଙ୍କ ଦୁଇ ବର୍ଷର ନୂଆ କିମ ନାମକ ପାରା,ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ପାରା ହେବାର ଆଖ୍ୟାକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେବ।

ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ରେ ଲାଗିଲା ୨୨୬ଟି ବୋଲି, ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୧.୧୯ କୋଟିର:-

ଗତ ସୋମବାର ପିପା ପିଗନ ପାରାଡାଇସ ୱେବସାଇଟରେ ଏହି ନିଲମୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନିଉ କିମକୁ ନେଇ ୨୨୬ଟି ବୋଲି ଲାଗିସାରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୧.୩ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ବା ୧.୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ସେବେଠୁ ଏହି ବୋଲିକୁ କେହି ହଲେଇ ପାରିନାହାନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହି ବୋଲି ପାଇଁ ଆଉ ୪ଦିନ ବାକି ଅଛି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ସବୁଠୁ ଦାମୀ ପାରାହୋଇସାରିଛି, ଯିଏ ‘ଅମର୍ଡୋ’ ନାମକ ଅନ୍ୟ ଏକ ବେଲ୍ଜିୟମ ପାରାର କରିଥିବା ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛି।ବର୍ଷ ୨୦୧୯ରେ ଏକ ଚିନି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅମର୍ଡୋ ପାଇଁ ୧୨,୫୨,୦୦୦ୟୁରୋ ମାନେ ପାଖାପାଖି୧.୧୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ କରିଥିଲେ।

ନିଲମୀ ଅଧିକାରିକ ହିସାବରେ ୧୫ ନଭେମ୍ବରକୁ ସମାପ୍ତ ହେବ। ଏମିତିରେ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀ ବୋଲିଠୁ ବି ଅଧିକ ବୋଲି ଏବେ ଆସିପାରେ। ଯଦିଓ ବୋଲି ଫେରାଇ ନେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି କୋଉ ବୋଲି ୫ଲକ୍ଷ ୟୁରୋରୁ ଅଧିକ ଅଛି ତ ତାକୁ ଫେରାଇ ନେବା ପାଇଁ ଅୟୋଜକକୁ ସମୁଦାୟ ବୋଲି ଅର୍ଥର ୨୦ ଶତକଡା ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ହେବ।ଏମିତି ହୁଏ ତ ବୋଲି ଲଗାଇଥିବା ସାମୁଏଲ ଲଫ୍ଟସଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୩,୦୦,୦୦୦ ୟୁରୋର କ୍ଷତି ହେବ।

Google
ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ କିମ୍ବା ପ୍ରଯଜନ ପାଇଁ କିଣିଥାନ୍ତି ପାରା:-

ଦୌଡ଼ରେ ନିଉ କିମର ରେକର୍ଡ ଅସାଧାରଣଠୁ କମ ନୁହେଁ ,ଏବଂ ଏହାର ବଂଶାବଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା କି ଖରିଦଦାର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏପରି ମାମଲାରେ ବିଶେଷ ପାରାଙ୍କୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଦୌଡ଼ ଉପଯୋଗ କରିବାପାଇଁ, କିମ୍ବା ପ୍ରଜଜନରେ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ କିଣନ୍ତି। ପ୍ରକୃତରେ,ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟରେ ପକ୍ଷୀର ଜୀବନଯିବାର ଭୟ ଅଧିକ ଥାଏ ଓ ପକ୍ଷୀର ସନ୍ତାନକୁ ବିକିବା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଅସାଧାରଣ ରୂପରେ ଅଧିକ ବୋଲିର କାରଣରୁ ନିଉ କିମର ସୁରକ୍ଷା ଏକ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଉଅଛି। ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ କି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ନିଜ ନୂଆ ମାଲିକର କବଜାକୁ ନ ଯାଇଛି,ସେ ପଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ନ ହେଉ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.